Eskiköy'de BÖYÜK ile BAYIR aileleri arasında yer sınır davası

Köyden haberler videolar resimler
alibayir
Site Admin
Mesajlar: 1925
Kayıt: Cum Eki 09, 2015 5:01 am
İletişim:

Eskiköy'de BÖYÜK ile BAYIR aileleri arasında yer sınır davası

Mesajgönderen alibayir » Sal Kas 20, 2018 6:19 am

Ahmet BÖYÜK ile Musa BÖYÜK, kadastro kanunun 22/a maddesi gereğince köyümüzde yapılan tapu yenileme çalışmalarına itirazla "BAYIR ailesi biz yokken yerimizi kendi tapularına kayıt ettirmiş" şeklinde hukuk mahkemesine sınır tespit davası açmışlar.
dava.JPG

Bundan 50 yıl önce yapılan kadastro sırasında kullanılan ölçüm aletleriyle yapılan tapular kadastro haritalarındaki fiilen kullanılan sınırlara hemen hemen hiç uymamaktadır. Bu durumu fırsat bilen kötü niyetli kişiler komşunun arazisini gasp etmek, hırsızlığa yasal zemin hazırlamak için hukuk mahkemelerine başvurabilmektedir.
sınırlar.JPG

BÖYÜK ailesinin bu yer davası bir kaç yıldır süre gelen olaydır:

    Yenileme çalışmalarında Bilirkişiye itiraz ettiler RED edildi.
    Akçaabat Kadastro Kuruluna itiraz ettiler RED edildiler.
    Hazine ve Belediyeye de Kadastro davası açtılar köye hakim geldi yenileme kadastrosunun arazinin fiili durumuna uygun olduğuna dair karar verildi.
    hazine karar.jpg

    Tapulu arazimize ev yaparken Belediyeye şikayet ettiler TIKLA OKU

Dava edilen arazilerin yüzyıllardır BAYIR ailesinin olduğunu tüm Eskiköy sakinleri biliyor davacılar da biliyor. Zaten iki ailenin arazileri arasından geçen yüzyıllardır kullanılan yol var.

HIRSIZIN SAYGI GÖRDÜĞÜ CEM'DE HAKLININ DÜŞKÜN EDİLMESİ ŞAŞIRTICI DEĞİLDİR

Dava edilen arazinin BAYIR ailesinin olduğunu herkes bildiği gibi yapılan itirazların RED'i kadastro mahkemesinin verdiği karardan da anlaşılmaktadır. Peki durum belli de BÖYÜK ailesi bu yer davasının peşini neden bırakmıyor tekrar dava açıyor: Bana göre sebep "Cemevi ve Dede" BAYIR ailesini düşkün etti davacı Ahmet BÖYÜK'ü cemiyette sağ yanına oturttu kurbanını kesti lokmasını yedi dayımın oğlu dedi dolaylı destek verdi. Oysa Hünkar evlatlarından Pir Cemalettin efendim "BAYIR ailesine haksızlık yapıldığını Ahmet BÖYÜK ailesi Dar-ı Mansur olmadan Cem'e giremeyeceğini ifade etti bunu dedenin yandaşları da dinledi. Buna rağmen lokmasına gittiler.

Dedenin hataları yüzünden toplum geleneksel yol bağlarından koparılıyor TIKLA OKU

EVİMİZ ONLARIN YERİNDEYMİŞ YIKTIRACAKLARMIŞ
Köyde evimiz.jpg

Ortofoto kayıtlarından da görüldüğü gibi yetmiş yıl önce yapılmış 40 yıl önce tadilat olmuş evimizi ayrıca yukarki parça arazimizde ruhsatlı projeli olarak yeni yaptırdığımız evimizi de her ne pahasına olursa olsun yıktıracaklarmış.

RUHSATLI PROJELİ YAPTIRDIĞIMIZ EVİN İNŞAATINI DA DURDURUP YIKTIRACAKLARMIŞ
ahmetin evi.jpg

DEDENİN HATALI UYGULAMALARINDAN TOPLUMDA VİCDAN VE İDRAK BOZUKLUĞU OLUŞTU

Cem muhabbetinde Pir Hamdullah ULUSOY'un "Hırsıza selam veren lokmasını yiyen hırsızdan daha adidir" nasihatını dinleyen sofu Canlar davacı Ahmet BÖYÜK'ün "yer bizim değil ama kanun verirse alacağım" sözüne ne tepki verdi? Özü sözü bir olmayanın ikrarı imanı olur mu? Bu hırsızlığın bu zalimliğin vebali bilip de sesini çıkarmadan seyreden mümin canların boynunda...

BÖYÜK ailesi hırsızlığa teşebbüs ediyor bu sorun yarın herkese örnek olur bağlamında 25.08.2016 tarihinde Cemevinde yaptığım konuşma TIKLA OKU

Eğer ikrar ile yola gidersen
Müminin gözünde duman gerekmez
Hak için sil süpür gönlün evini
Yükün gevher ile saman gerekmez

Ali dedikleri bir ulu kişi
Elinde var idi hüneri işi
Eğer kaldırmazsan tuttuğun taşı
Sana ondan gelen iman gerekmez

Pir Sultan Abdal'ım uğradım derde
Farksızdır sofudan, kalkmyor perde
Gör dinle, bir lokma geldi bir yerde
Sor izle, çiğ ise yemen gerekmez.

YALAN SÖYLEYENDEN YOL ÖNDERİ DEDE OLUR MU?

Dede davacı ile aramızdaki konuyu bilmediğini onun için davacı BÖYÜK'lerin kurbanını kesip lokmasını yediğini söylemiş oysa kendisine BAYIR ailesine karşı haksızlık yaptığını postnişin huzurunda kendisiyle görgü görmek istediğimi Ağustos 2017 tarihinde Hacıbektaş'ta bizzat söyledim.
► Spoiler Göster


22.03.2019 Cuma günü Saat 10:45'de duruşma yapıldı. Hasan BÖYÜK'e tebligat verilmesi kararı alındı gelecek duruşma tarihi: 14.06.2019 Saat 10:45'de (Hakim yok demişler yeni duruşma tarihi verildi.)