Lisede öğrenciyken kaldığım kiralık odanın hikayesi

Okul, öğrenci eğitim haberleri
alibayir
Site Admin
İletişim:

Lisede öğrenciyken kaldığım kiralık odanın hikayesi

Mesajgönderen alibayir » Sal Tem 28, 2020 6:48 am

1975-76 Öğretim yılında Trabzon Ticaret Lisesi'ne başladım. Ticaret lisesi sınavla öğrenci alıyordu, sınavı kazandığımı öğrenince kayıt yaptırırsam nerede kalırım diye düşünmeye başladım.

O yıllarda köyden gelen öğrenciler kiralık küçük evlerde kalırlardı. Köyden komşumuz Muharrem AK'ın valilik karşısında Karo atölyesi vardı ona gittim:

"Sınavı kazandım, Ticaret Lisesi'ne kayıt yaptıracağım bana kalacak yer bulabilir misin?"dedim. İlgilendi katırcı İsmail diye biriyle görüştü, katırcı İsmail "Benim evin üzerine yeni bir oda yaptım orada kalır, odada ahşap bir masa da var ayakları tornadan çekme o masayı da satabilirim"dedi.

Köye geldim amcalarıma durumu söyledim, (Babam Almanya'da çalışıyordu). Trabzon'a gittik divan-yatak vb. aldık katırcı İsmail'in at arabasıyla eşyalarımı Erdoğdu Kışla sokaktaki bu odaya taşıdık, ayakları torna işlemeli masayı da satın aldık.

Odaya dıştan demir saçtan yapılmış merdivenle çıkılırdı, odanın giriş kapısının karşı tarafında tuvalet lavabosu vardı.

evlise-min.jpg
İşte kaldığım oda, Ok işareti ile gösterilen

Odanın penceresinden Avni Aker Stadyumu görünürdü, maçlara bakmak için yakın öğrenci arkadaşlarım da gelirdi.

Ev sahibim katırcı İsmail'in bir oğlu 3 kızı vardı. Oğlu ayaklarından engelli idi.

2006 yılında İsmail abi ile tesadüfen görüştük. Emlak bürosu açmıştı. "Oğlum kullandığı arabasıyla kaza yaptı o kazada eşim vefat etti, senin kaldığın o binayı sattım başka mahalleden ev aldım, yeniden evlendim. Kızlar evlendi geçti gittiler, oğlum devlet kurumunda çalışıyor.."dedi. Ev alma niyetim varsa bana yardımcı olacağını söyledi, üç ev buldu ama bulduğu evleri beğenemedik, nasip değilmiş başka evler aldık...