Connect aracımda takır-tukur ses geliyor nedeni çözümü ve ön sol kapı yağmur oluğu fitili değişimi

Ford Connect ön sol kapı yağmur oluğu fitili kopmuştu bir de arabadan takır-tukur ses geliyordu. Kopan yağmur oluğu fitilini oto camcılara giderek derby ile yapıştırsamda randıman tutmadı bir kaç gün sonra yine koptu. Yolumun üzerinde olan sanayi sitelerinde Connect yağmur oluğu fitilini yeni takacak bir usta yok, bulamadım. Servis pahalı servise gitme diye hep söylenir ama bir fitili orjinal takacak yan sanayi usta yok. Neyse uzatmayalım. Tunalar Ford Servisine gittim. Eskiden ford servisi Akçaabat’ta idi çok rahat işimizi görürdük şimdi ise Ford servisi taşındı. Maçka ilçesine bağlı Esiroğlu Mahallesi Kenan Oltan Cd. Hekimoğlu Loj. A5/A6. adresinde hizmet veriyor. Ford resmi sitesinden randevu aldım.

Sabah erken saatte Ford Tunalara gittim, sekreter randevunuz var mı dedi. Evet var dün internetten aldım dedim. İnternetten alınan randevular servise mael olarak gelirmiş servi maeli okuyup müşteriye dönermiş. Bana dönülmedi yani maeli okumamışlar. Bu randevu almayı daha sistemli hale getirmeleri gerekir. Müşteri servisten randevu aldım zannediyor ama işleme konulmuyor.

Tunalar Ford Servisi kapısında 20 yıldır orada çalışan Yılmaz usta karşıladı beni. Arabamdan ses geldiğini söyledim “takır-tukur ses mi” dedi evet aynen öyle dedim. Kapı fitili değişimini kaporta servisi yapacak dedi. Ve aracı servis içerisine aldı.

Lifte kaldırdığı arabamda arızalı parçaları tespit etti, Yılmaz usta işin erbabı 20 yıldan fazladır işin içinde.

ROT VİRAJ DEMİRİ, ASKI/ARKA
TAKIM – KÖRÜK – ÖN AKS

 

 

Sol Aks Mili
Takoz Komple

Yılmaz usta tespit ettiği arızalı parçaları değiştirdikten sonra test sürüşü yaptı. Benim araç 90 PS 2006 model Yılmaz ustada aynı yıl Connect 75 PS modelini almış. Neden 90PS almadın dedim. O yıllarda 90PS enjektörlerinde arıza oluyor dendi 75 PS modellerde sistem farklı nasıl mazot koysan yakar o sebeple aldım ama keşke 90PS alsaydım dedi.

Parçalar değişince Connect aracımdan gelen Takır-Tukur sesler giderildi.

Yağmur oluğu fitilini değiştirmeki için Kaporta servisine geçtim. 

Yağmur oluğu fitili koparıldı fitilin bıraktığı derby yapıştırıcı izleri aparat ile araca zarar vermeden temizlendi.

Hava basıncı ile çalışan bu aparat ile oluklardaki pislikler temizlendi.
Eski fitil atıldı yeni fitil yapıştırıldı.

Arabama bugün güzel işçilik yapıldı. Sonunda arabayı yıkayalım dedim. Sekreter maalesef yıkama yeri el değiştirdi araç yıkatamıyoruz henüz anlaşma yapmadık dedi. Oda olur inşallah.

Servise gitmeyelim servis pahalı diyoruz ama işin erbabı ustaya denk gelirsen en randımanlı güvenilir tamir serviste oluyor. Biraz fiyat farklı olabilir, Bana bugün %35 indirimli hesap uyguladılar.

Yağmur oluğu fitili (Uzun):119,94
KAPORTA İŞLEMİ:65

TAKOZ KOMPLE: 112.55 2T144A037DCN
TAKIM – KÖRÜK – ÖN AKS 183,09
AKS SAĞ – SÖKÜLMESİ VE TAKILMASI (Orta Aks Yerinde) 294,91
ROT VİRAJ DEMİRİ, ASKI/ARKA 233,56
SÖKME VE TAKMA, SOL AKS MİLİ 235,92
ROT SÖKME VE TAKMA (İKİ TARAFTA) 265,42

KDV olarak da ayrıca 271 TL ödedim.