Akpınar Büyükoba Yaylası Göç Festivali geleneksel hale getirildi

İlki 2018 yılında düzenlenen pandemi dolayısıyla 2 yıl ara verilen 3. Akpınar Büyükoba Göç Festivali Akpınar Mahallesi Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin organizesinde gerçekleştirilecek.

Asırlardan beri devam eden yayla göçleri konusunda farkındalık yaratmanın yanı sıra otantik etkinlikle Akçaabat’ın turizmine katkı sağlamak ve geleneği gelecek kuşaklara taşımak amacıyla organize edilen 3. Akpınar Büyükoba Göç Festivali 26 Haziran 2022 Pazar günü yapılacak.

Akpınar Mahallesi’nden çıkan yaylacıların 20 kilometrelik yürüyüş sonucunda ulaşacakları Büyükoba Yaylası Sela Mevkii’nde gerçekleştirilecek etkinlik saat 11.00’de başlayacak.

Geleneksel kıyafetleri içerisindeki yaylacıların uzun ve yorucu bir yolculuğun ardından ulaşacakları Sela Mevkii’nde davul, zurna ve kemençe eşliğinde karşılanacakları etkinlikte yöresel halkoyunları ekiplerinin yanı sıra Horon Ekibi de bir gösteri sunacak.

Günün ilerleyen saatlerine kadar devam edecek Akpınar Büyükoba Göç Festtivali’nde yöresel sanatçılar Taner Eyüpoğlu, Ali Alkurt, Elif Köse ,Yücel Aktaş, Necmi Öksüz, Aptul Gedik,Hamit Ergün, Neşat Bayraktar, Mehmet Akyüz, Nizam Öztürk, Abdurrahman Değirmenci, Şaban Bıyıklı, Murat Bıyıklı,Fikri Değirmenci, Fethi Konak,Yusuf Piyaleoğlu, Samet Piyaleoğlu, Ümit Bayraktar, Sinan Güneysu, Aşık Süleyman, Davulcu Mustafa Yılmaz yaşanan coşkuya sesleri ve müzikleriyle eşlik edecekler.

Dernek Başkanı Coşkun Öztürk yayla göçü festivaline tüm halkımız davetlidir dedi.

Akçaabat Akpınar Mahallesi 3. Akpınar Büyükoba Göç Festivali

26 Haziran 2022 Saat 11:00
Yayla Göçü Canlandırması
Akpınar Mahallesi Büyükoba Yaylası Sela Çimeni Mevkii

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir