Kemençeci Hasan Tosun “Eskiden Kemençe ile köyde bir çok düğün yaptım. Daha sonra ehli adamsın kemençe çalmak sana yakışmaz günah dediler, ondan sonra düğünlerde kemençe çalmadım ama kendi kendime evde çalarım, kemençemi kendim yaparım”dedi.

Eski Düğünler

Köy yaşantısı hakim olduğudan evlilikler genellikle aynı köyden veya yakın komşu köyden olurdu. Gençler tanışır çoğu kez görücü usulü ile evlilikler gerçekleşirdi.

Babalık Analık adeti vardı

Kız tarafının tercih ettiği kişi bu görevi üstlenirdi. Çeşitli durumlarda bahşiş verme işlerini hal ederdi. Varsa sorun çözücü olurdu.

Eskiköy’de Düğünler Üç Gün Devam ederdi

Cumartesi akşam üzeri düğün başlardı. Davul-Zurna veya Kemençe ile damat evinden kız evine sini giderdi. Sinide gelin kınası ve kınada giyeceği elbiseler bulunurdu. Gelin evi damat evine bir saat uzakta da olsa çalgılar çala çala yaya olarak gidilir gelinirdi. Damat yakınları ve düğün askeri denilen davetliler bu sini götürme merasimine katılırlardı. (Bazı düğünler Çarşamba,Perşembe, Cuma günleri de olurdu.)

Damat evine dönen düğün davetlileri horon oynayarak geç saatlere kadar eğlenceye devam ederlerdi. Gece Düğünü‘nünde İsteyenlere içki ikramı da olurdu. Masada yöresel çalgımız kemençe eşliğinde olan muhabbetlerde neşe coşku zirve yapardı.

Pazar günü büyük düğün başlar çeşitli yöresel oyunlar horonlar oynanır damat traşı ile orta merasimi takı töreni düzenlenir, silah atmak adettendi, düğüne icabet eden davetlilere yemek ikramı yapılırdı. Orta merasiminden sonra da horonlar oynanırdı. Daha sonra gelin almaya yine sini götürmede olduğu gibi gelin almaya da çalgılar eşliğinde yaya olarak gidilir, gelinirdi.

Pazartesi günü ise kadınların katıldığı Kadınlar Düğünü ile eğlence devam ederdi. Bu düğünde kızlar kadınlar otantik yöresel çalgılar eşliğinde oyunlar oynar Gelin Orta Merasimi takı töreni olurdu. Kol oynu güğüm dibine vurularak tempoya göre oynanırdı.

Hasan Tosun oğlunun düğününde kemençe çaldı 09.09.2004 (Resmin üzerine Tıkla)

Düğün videolarını izlemek için buradan 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir