Muhtar İbrahim TOSUN döneminde İlköğretim Okulu yapılması için Eskiköy Kemerli mevkisinde Salih AK’tan 2 dönüm arsa satın alınır. Arsanın ücreti köy sakinlerinden toplanır ödenir.

Muhtar Hasan SEVİM döneminde 1990’lı yıllarda Eskiköy İlköğretim Okulu yapımı için çalışmalar başlar.

İlköğretim Okulu yapılması için komşu köy Muhtarları olur verirler.

Eskiköy, Karpınar, Taşlıtepe, Serpil, Sarıca köyleri mevcut arsaya İlköğretim Okulu yapılması bütün komşu köyler için de uygun olduğunu ifade ederler.

Plan projeler çizilir Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü olurları alınır ihale aşamasına gelir okul yapımı askıya çıkar.

Maalesef ki okul yapılmaz.

Eskiköy İlköğretim Okulu’nun neden yapılmadığını öğrenmek için Trabzon Valiliğine 2000’li yıllarda gittim.

Neden Eskiköy İlköğretim Okulu yapılmadı? diye sordum:

“Burada 20 gün askıda kaldı köyler anlaşamadı bizde yatırımı başka köye verdik” cevabını aldım.

O dönem çalışmaları yürüten Eskiköy Muhtarı Hasan SEVİM ise “Karpınar köyü muhtarı imza vermedi, dolayısıyla yatırımı köyümüze getiremedik. Konu o tarihlerde yerel gazetelere de haber olmuştu” dedi.

Eskiköy’e İlköğretim Okulu yapılamayınca çocuk okutmak için şehre göç başladı. Köy boşaldı. Köyde hayvancılık da kalmadı.

Okul yapılması için alınan arsa da halen atıl vaziyette duruyor.

Benim duyduğum bildiğim köyümüz eğitim hususunda iki fırsatı kaçırdı. Birincisi Cumhuriyet ilk yıllarında sanırım Mustafa AK (Mustafa çavuş) muhtarlığında da köyümüze okul yapılması için girişim olmuş köylü gavur olacak millet diye karşı çıkmış. İkincisi ise, bahsettiğim bu İlköğretim Okulu yatırımının köyümüze getirilememesi…

Eskiköy İlköğretim Okulu plan projesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir