Yıldırım Nedir?

Evlerde kullandığımız araç ve gereçler 220 volttur Yıldırım ise 10 milyon-100 milyon volt arasındadır. Darbe akım gücü ise yaklaşık olarak 30 bin amperdir.

Gök gürleyince şimşek çakarsa yıldırım düşüyor demektir buda yeryüzüne yüklü bir elektrik akımı geldiğini gösterir, bu akım elektrikli cihazları bozabilir. Evlerde topraklama, kaçak akım rolesi ve sigorta var ama çoğu zaman işe yaramaz.

Çözüm TV anten kablosunun bağlantısını kesmek, cihazları fişten çıkarmak

Yıldırımın yüksek voltajı prizin içindeki parçalar arasındaki milimetrelerle ifade edilen mesafelerden rahatlıkla atlayıp prize bağlı olan cihazlara zarar verir. Yani sigortadan düğmeden falan kapatırsak bunların kontakları arasında milimetrik mesafe olduğu için yüksek voltajda cihazlarınız arızalanabilir.

Bu nedenle yıldırım atmasına kesin çözüm olarak evlerimize paratoner ve iç yıldırımlık sistemleri kurulması faydalı olacaktır.

Şehir şebekeleri topraklı olduğundan yıldırımdan pek zarar görmez ancak köylerde yüksek yerlerde evlerde uydu ve yerel antenler ile telefon tesisatları korumasız bu yüzden ev tesisatına en kolay hasarı verebileceği durum.

Örneğin köydeki evde tedbir almadığımdan her yıl ya LNB, ya modem, ya TV illa bir cihazım yanar, bu yıl LNB ile TV yandı. Kaçak akım rolesi düşmemişti yıldırım LNB kablosundan cihaza girerek Samsung UE55RU7100UXTK model Televizyonu Power Board kartını bozdu.

SAMSUNG UE55RU7100UXTK POWER BOARD

Servisin onarım açıklaması: Power Board Değişti

DC VSS PD KARTI L55E7_RHS AC/DC 164W AC1
Ürün numarası: BN44-00932Q

08.07.2023 Cihaz servise bırakıldı 11.07.2023 Tamir tamamlandı servisten alındı.

Prizden fişi çıkarmak yetmez tv anten kablosu bağlantısını da kesmek gerekiyor.

Yıldırım evlerde yangına da sebep olabiliyor. Özellikle köyde yüksek mevkilerde evi olanlar yıldırıma karşı tedbir almaları gerekmektedir.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir