Kış mevsiminin başlangıcı sayılan Kasım ayında müsait bir havada fındık bahçelerine kışlık gübre verilir. Fındığın iyi gelip bol üren verebilmesi için yetiştiği toprağın ph’nın 5-7 arasında olması gerekmektedir. Kasım ayında fındık bahçesi toprağınının analizine göre tavsiye edilen kireç fındık ocaklarının dal izdüşümlerine serpildikten sonra 5-10 cm derinlikte çapalanarak toprağa karıştırılıp verilir. Bahçeye kışlık gübrelerle kirecin aynı anda verilmemesi tavsiye edilmektedir. En iyi gübre çiftlik gübresidir.

FINDIK BAHÇESİ NASIL GÜBRELENİR?

AZOTLU GÜBRELER(Yazlık gübreler): Analiz sonuçlarında tavsiye edilen gübrenin yarısı ŞUBAT-MART ayları arasında fındık dallarının izdüşümü 25-35 cm. genişlikte banda serilip, 5-10 cm. derinlikte çapa yapılarak toprağa karıştırılır. Gübrenin diğer yarısı da Mayıs ayında aynı şekilde toprağa karıştırılarak atılır. (Şekil 1)

FOSFORLU GÜBRELER(Kışlık Gübreler): Tarım Danışmanlarının tavsiyesine göre bir ocağa 3 yılda bir kez KASIM-ŞUBAT ayları arasında dalların izdüşümüne göre açılan 15-30 adet çukura eşit miktarda dökülüp üzeri toprak kapatılır.(Şekil 2)

POTASLI GÜBRELER: 2-3 yılda bir kez KASIM-ŞUBAT ayları arasında verilir.(Aynı fosforlu gübreler gibi verilir.) (Şekil 2)

TARIM KİRECİ: KASIM-ARALIK ayları arasında fındık dalları izdüşümüne göre 40-50 cm. banda serilerek 5-10 cm. derinlikte çapalanarak toprağa karıştırılır.(Şekil 3)

AHIR GÜBRESİ: 3-5 yılda bir kez KASIM-MART ayları arasında fındık dalları izdüşümüne göre 40-50 cm. banda serilip çapalanıp toprağa karıştırılır. Ahır gübresi verildiğinde 3-5 yıl kışlık gübre verilmez.(Şekil 3)

YAPRAK GÜBRESİ: MAYIS-TEMMUZ ayları arasında fındık kurdu ilaçlamasından 15-20 gün sonra 20 gün ara ile 1-2 defa yapraklara püskürtülerek uygulanır.

Değerli Üreticimiz; Şunu unutmayalım her fındık bahçesini 3-5 yılda bir kez sonbahar aylarında (fındık yapraklarının dökülmeye başladığı zaman) mutlaka toprak analizini yaptırınız.

By admin

ALİ BAYIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir