Yöremizde Düğün geleneklerimizde orta merasimi takı töreni en önemli yeri teşkil etmektedir. Nişan düğününde olsun Nikah düğününde olsun davetliler hayatlarını birleştiren çiftlere sırayla hediyelerini anons eşliğinde takarlar.

Bizim köyde Babalık geleneği var Takı Töreni ilk önce Babalığın hediyesini takmasıyla başlar ve çiftin en yakınlarının hediyeleriyle devam eder. Takı töreni bir saat sürebilir.

Günümüzde takı törenleri kamerayla kayıt altına alınıyor, dolayısıyla kim ne takmış sorusu ortadan kalkıyor. Yıllar sonra kayıtlar izleniyor bakıyor ki: örneğin “Ali BAYIR bizim düğünde yarım altın takmış, biz de oğlunun düğününe icabet edelim yarım altın takalım” diyerek görevini yerine getirmenin huzurunu yaşıyor. Video kayıtları buna yardımcı oluyor.

Takı töreni sunucusu genelde eşrafı tanıyan ağzı laf yapan hatipliği dinlenen kişilerden seçilir.

Sunucu kurduğu cümlelerle evlenen çiftlere daha çok hediye takılmasına yardımcı olur. Örneğin “gelinin halasında bir adet burma bilezik!” “damadın Almanyadan gelen dayısından 500 yüro..” gibi ifadeleriyle alkış alır. Hediye vermek için sırada bekleyen davetlileri coşturur.

Son yıllarda çevremizde olan düğünlerin orta takı merasimini örf adete göre Alaattin BÖYÜK sunuyor, takı sonunda çiftler için duasını yapıyor. Bazı çiftlerin imam nikahını da kıyıyor. Bir dönem camide imamlık da yapan Alaattin Böyük’ün hatipliği iyi görevini de çok da iyi yapıyor.

Alaattin BÖYÜK “Düğünlerde Saz çalan, Davul-Zurna çalan Mikrofonla türkü söyleyen, davetlilere yemek yapıp veren bütün herkes belli bir ücret alırlar. Ama orta merasiminde elinde mikrofonuyla bir saat sunum yapan, takısını da takan kişiye herhangi bir ücret verilmiyor. Mikrofonla türkü söyleyene ücret ödeniyor da aynı mikrofonla bir saat sunum yapana ücret yok. Ücret ödense zaten bu işi bana yaptırmazlar..” diye espri yaptı.

Hayatlarını birleştiren bütün çiftlere sağlık ve mutluluklar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir