Telefonunuza istenmeyen arama veya SMS mesaj geliyorsa e-Devlet üzerinden istenmeyen arama ve SMS’leri iptal edebilirsiniz.

Bir çok kişi telefonlarına gelen reklam SMS’lerden bıkmış illallah demiş durumda. Günün her saatinde gelen bu arama ve SMS’leri, e-Devlet üzerinden kolayca iptal etmeniz artık mümkün.

Ticaret Bakanlığı’nın Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi ile istenmeyen SMS’leri engelleyebilirsiniz.

E-Devlet üzerinden başlatılan İYS, reklam ve tanıtım izni verdiğiniz şirketleri tek bir sayfada listelerken, sizlere de hangisinden mesaj ve ileti alacağınızı seçmenizi sağlıyor. Vatandaşlar, e-Devlet üzerinden girilen sistem ile ticari e-posta ve SMS iletileri için verdikleri tüm onayları tek bir sayfa üzerinde görebiliyor, hangi firmadan reklam içeriği almayacağına karar verebiliyor.

İstemediğimiz SMS ve e-postaların iptali e-Devlet üzerinden nasıl yapılacak?

İlk olarak yapmanız gereken e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmak. Giriş yaptıktan sonra arama kısmından “Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi” aramasını yapın.

Onaylama metninin çıktığı sayfayı okuyup onayladıktan sonra, iletişim adresi ekle bölümünden telefon veya e-posta adresinizi seçin.

Daha sonra devam tuşuna basarak telefonunuza gelen SMS şifresini girin ve telefonunuzu kaydedin.

Telefonunuzu kaydetmesiyle birlikte ‘onayları yönet‘ seçeneğinden telefonunuza SMS veya sesli bildirim için izin verdiğiniz firmaların listesini göreceksiniz. Sayfa üzerinden istediğiniz firmanın iptalini yapabilir, istediğiniz firmaya izin verebilirsiniz.

Ticari elektronik iletilere ilişkin onaylarınızı e-Devlet üzerinden veya buradan kontrol edebilir ve onay tercihlerinizi değiştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir