Yeni bir büyük ekran televizyon mu satın almalı, yoksa bir projeksiyon cihazı mı?

Ben büyük ekran TV tercih ederim. Ancak her evde orta kalitede bir projeksiyon cihazının olması lazım. Örneğin, köyde evin köşesine yada perdeye görüntüyü yansıtıp maç yada film izlemek sinema gibi geniş ekran rakipsiz bir keyif sunar diye düşünüyorum.

Projeksiyon cihazları uydu alıcıdan yada kaynaktan aldığı video sinyalini perdeye yansıtır. Ortalama bir TV ekranından 4 kat daha büyük görüntüyü perdeye yansıtır.

Eğer yeni bir televizyon satın almayı düşünüyorsanız ancak diğer yandan projeksiyon cihazları da kafanızı karıştırıyorsa yalnız değilsiniz. Sizin gibi TV mi projeksiyon cihazı mı diye soran çok sayıda insan var. Peki ama hangisini satın almak daha mantıklı? Projektör mi yoksa dev ekranlı bir TV mi satın almalı?

Kuşkusuz projektörlerin ulaşabilecekleri ekran boyutları televizyonlara göre çok daha yüksek. Bugün 100 inç civarı ekran büyüklüğünde televizyon da satın alabilirsiniz, ancak bu boyda televizyonların fiyatları, tabii ki aynı boyutu sunan bir projektörden çok daha yüksek olacaktır. Öte yandan projektörlerin ulaşabilecekleri ekran boyutu 100 inç seviyesinin de üzerinde; 300 inçe kadar varabiliyor. Elbette burada anahtar kelime, kalite oluyor.

Eğer evinizde mini bir sinema odası yapmayı düşünüyorsanız elbette projeksiyon cihazlarına yönelmek daha mantıklı bir hamle olacaktır. Eğer görüntünün 100 inç’in üzerinde olması gibi bir hayaliniz varsa, bu noktada yüksek çözünürlüklü projeksiyon cihazlarını değerlendirmeniz lazım. Zira düşük çözünürlüklü olanların atım mesafesi uzadıkça, kalite kaybı yaşanması kaçınılmaz. Burada yüksek çözünürlük derken, en azından FullHD’den bahsettiğimizi de söylemeliyiz.

Öte yandan normal boyutlarda bir oturma odası tasarlıyorsanız, başka bir deyişle odanız çok büyük değilse, orta sınıf projeksiyon cihazları da işinize yarayabilir. Ancak unutmamak gerek ki, bir projektörden günün her saati eşit performans bekleyemezsiniz, zira bu cihazlar ışık koşulları ile ters orantılı performans sergiliyorlar. Elbette günün her saati evinizi karartmayı göze alıyorsanız o başka. Tabii ki parlaklık noktasında gündüz koşullarında daha yüksek performans sağlayabilen projeksiyon cihazları var, ancak bu başarı fiyata da yansıyor. Ama bu şartlarda, elbette bütçeniz de izin veriyorsa, büyük ekranlı bir televizyon tercih edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir