Trabzon Hasırı Bilezik Örme aşaması

Trabzon’da binlerce örücünün evlerinde hasır bilezik yaptığı söylenmesine rağmen, büyük çoğunluğu kayıt dışı olduğundan sektörde toplam kaç kişinin çalıştığı tam olarak bilinmiyor.

Hasır bilezik örücü bayanlar Akçaabat’ta toplanarak eylem yaptılar. Ücretlerinin artırılmasını kayıt altına alınmalarını talep ediyorlar.

Ne kadar kalabalık kişi eyleme katılırsa amaca ulaşma gücü artar

Akçaabat’lı altın hasır örücüleri kendilerine verilen ücretleri yetersiz bularak 03.06.2022 günü eylem yaptılar. Haklarını alana kadar eylemlerinin arkasında duracaklarını belirttiler. Bir çok örücü ise kendilerine verilen ücretin yetersizliğini ifade etmelerine rağmen eyleme katılmamaları şaşkınlık yarattı.

Trabzon bölgesinde çok sayıda hasır bilezik ören kişi var. Hasır bilezik örücüleri dernek adı altında toplanırsa örücü fiyatları daha istikrarlı olur kanaatindeyim. Herkes kafasına göre fiyat belirlemez. Gerekirse hasır bilezik örücüleri grev başlatabilirler.

Eski yıllarda eşim ve kızım hasır bilezik örüyorlardı. Kızım devlet dairesinde göreve başlayınca hasır bilezik örgü işini bıraktılar. Geçenlerde kendilerine sordum iyi bir hasır örgü nasıl olmalıdır. “Örgünün sıralarını belirleyen çizgilerin düzgün olmasına dikkat edilmeli deliksiz olmalı, bileziğin kenarlarında girinti çıkıntı olmamasına düz bir çizgi halinde olmasına dikkat edilmeli örgüde ilmekler seyrek olmamalı sık örülmüş olması hasırın kalitesini belirler”dediler.

Aşağıda gösterilen fiyatlar gibi olsun diyenler de var

HATASIZ ÖRGÜ FİYATLARI
22 ve 14 AYAR TEK FİYAT

21 SIRA 1250 TL
19 SIRA 1100 TL
17 SIRA 1000 TL
15 SIRA 900 TL
13 SIRA 750 TL
11 SIRA 600 TL
9 SIRA 500 TL

13 SIRA KOLYE 1650 TL
11 SIRA KOLYE 1350 TL
9 SIRA KOLYE 1100 TL
7 SIRA KOLYE 850 TL
5 SIRA KOLYE 550 TL

NOT ÖRGÜDE İSTENİLENLER

5 sıra kolyede 15 adet ek yeri
7 sıra kolyede 20 adet ek yeri
13 sıra bilekliklerde 15 adet ek yeri

Hanım yıllar önce hasır bilezik örmeyi bırakmıştı yakın zamanda yeniden hasır bilezik örmeye başladı. Hasır bilezik örücülerine ödenen ücretlere de hayat pahalılığına göre artış olsa iyi olur dedi.

Gümüş hasır bilezik nasıl örülür?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir