Resmi gazede yayınlanan bilgilere göre; YouTube gibi platformlarda para kazanan video içerik üreticilerinin kazançlarından %15 oranında vergi kesilecek. Websitesi reklam gelirlerinden ise vergi kesilmeyecek.

YouTube Geliri ile AdSense geliri Tek ödemede birleştirilmeyecek. Ayrı ayrı hesaptan ödeme yapılacak

Konu üzerine birçok kişi YouTube ile website kazançlarının tek hesaptan geleceği ve bunun ayırt edilemeyeceğini düşünüyordu. Fakat Google AdSense gönderdiği son mail ile bu olayı da netleştirmiş oldu. YouTube kazançları ile diğer AdSense kazançları tek bir ödemede birleştirilmeyecek.

İşte Google AdSense tarafından gönderilen mailde şu ifadeler yer alıyor;

“2022 Mart ayından başlayarak sonraki birkaç ay içinde kullanıma sunulacak bir özellik sayesinde, YouTube kazançlarınızı görüntülemek için özel bir yönteme sahip olacaksınız. Artık YouTube kazançlarınızla diğer AdSense kazançlarınız tek bir ödeme hesabında birleştirilmeyecek ve YouTube kazançlarınız ayrı bir ödeme hesabında gösterilecek.

Bu ne anlama geliyor?

YouTube ve diğer AdSense kazançları elde eden kullanıcılar, YouTube kazançlarını, Ödemeler sayfasından erişilebilen ayrı bir ödeme hesabında görüntüleyip yönetebilecek.

Ne yapmam gerekiyor?

Herhangi bir işlem yapmanız gerekmez. İlerleyen dönemde, tüm YouTube kazançlarınız YouTube ödeme hesabınıza yansıtılacak ve tüm mevcut ödeme şekilleri veya özel ödeme eşikleri otomatik olarak uygulanacaktır.

Bu durum kazancımı etkiler mi?

Kazanacağınız tutar değişmeyecektir ancak hem YouTube hem de diğer AdSense kazancı elde eden kullanıcıların iki ayrı ödeme hesabı olacaktır. Her ödeme hesabının ödeme eşiğine ulaşması gerekir. Bu durum, ödeme zamanlamanızı etkileyebilir. Henüz ödenmemiş YouTube kazançlarınız varsa bunlar yeni YouTube ödeme hesabına aktarılacaktır. Daha önce ödenen YouTube ve diğer AdSense kazançlarınızın AdSense ödeme hesabınızla ilişkilendirilmesine devam edilecektir.”

Gördüğünüz üzere böylelikle artık YouTube ile Websitesi kazançları farklı bir hesap üzerinden gönderileceği için artık Resmi Gazete’de yayınlanan bilgi doğrultusunda Websitesi kazançlarından gelen gelirleri çekip vergilendirebilmek için kurumsallaşmak şart oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir