2023 Yılı 60. Ulusal 34. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri Program içeriği belli oldu.
16 Ağustos Çarşamba günü başlayacak etkinlikler, 19 Ağustos Cumartesi akşamına kadar devam edecek. Her yıl olduğu gibi bu yıl da törene katılmayı planlıyoruz.

2023 YILI 60. ULUSAL 34. ULUSLARARASI HACI BEKTAŞ VELİ ANMA TÖRENLERİ VE KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ ANMA KOMİTESİ AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDE OLUŞMUŞTUR.

1- Arif Yoldaş Altıok-Hacıbektaş Belediye Başkanı
2- Dönsel Güler-Emekli Öğretmen- Belediye Meclis Üyesi
3- Kazım Taşkın-Öğretmen- Belediye Meclis Üyesi
4- Sefa Akgün-Belediye Meclis Üyesi
5- Gül Karabacak-Belediye Meclis Üyesi
6- Abidin Tunçbilek-Belediye Meclis Üyesi
7- Muammer Mutlu-Belediye Meclis Üyesi
8- Hüseyin Yeltürk-Belediye Meclis Üyesi
9- Taylan Sümer-Hacı Bektaş Veli Müzesi Uzman Arkeolog
10- Necdet Akpınarlı-Hayad Derneği Başkanı
11- Bayram Ayvazoğlu-Emekli
12- Hüseyin Aslan -Avukat- Sanatçı
13- Duygu Taşdemir-Hacıbektaş Esnaf Odası Başkanı
14-Erdem Pancarcı-Sanat Danışmanı
15- Murat Bektaş-Hacıbektaş Belediyesi Satın Alma Müdürü
16- Cengiz Ünlüyurt-Hacıbektaş Belediyesi Kültür Birimi Sorumlusu
17- Emre Yücel-Hacıbektaş Belediyesi Eğitmen

2023 Yılı 60.Ulusal 34.Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri Programı

15 Ağustos 2023 Salı

Cumhuriyet Kent Meydanına Atatürk Anıtı’na saat 13.00’da çelenk sunma programıyla başlayacak. Ardından Hacı Bektaş Veli Dergahı ziyaret edilecek. Ziyaret sonrasında ise Hacıbektaş Belediyesi Toplantı Salonunda saat 14.00’da Alevi- Bektaşi Kurum Başkanları Değerlendirme toplantısında bir araya gelecekler.

16 Ağustos 2023 Çarşamba

Nilgün ve Sırrı Bektaş Müzesi ve Sanat evi açılışı ve Resim- Heykel Sergis saat 18.15’de açılışı yapılacak.Hacıbektaş Kemal Kılıçdaroğlu Kültür Merkezi(Çilehane) saat 19.30’da protokol konuşmaları yapılacak. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayacak artından Hacıbektaş Belediye Semah Topluluğunu gösterimi olacak. Gösterimin artından Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar, Alevi- Bektaşi Derneklerinin Değerlendirme Toplantı Bildirisinin Okunması, 30. Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödül Töreni,4. Hacı Bektaş Veli Onur Ödül Töreni ve son olarak “Ben Giderim Adım Kalır” Aşık Veysel Anması Kardeş Türküleri ile son bulacak.

17 Ağustos 2023 Perşembe

Dergahlarımızı Geri İstiyoruz yürüyüşü olacak bu yürüyüş saat 09.00’da Kırşehir Yolu üzerinde bulunan Evrim Otel Önünde başlayacak olup Hacı Bektaş Veli Dergah önünde son bulacak. Dergahın önünde ise basın açıklaması yapılacak.Saat 14.00’da ise Hacı Bektaş Veli Kütür Merkezi Büyük Salonunda , Tarihte Bugün Alevi Kadın Yolculuğu adli panel ve deyiş olacak. Moderatörlügünü Dilek Odabaş Bakır yapacak olup Konuşmacı ise Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Elif Keleso olacak.

Düzenlenecek olan panel ise 3 oturumda gerçekleşecek.

1 .Oturumda Kadıncık Ana’dan Günümüze Alevi Kadının Tarihsel Yolculuğu adlı panelde Prof. Dr. Bedriye Poyraz ve Doç. Dr. Ayfer Karakaya Stump,

2 .Oturum’da ise Alevi Erkanlarında Kadının Yeri ve Asimilasyonun Etkileri panelinde ise Naime Nayman Ana(İmam Rıza Ocağı) Sevim Yalıncakoğlu Ana( Yalıncak Sultan Ocağı), Sevim Sağol Ana( Derviş Cemal Ocağı), Yaprak Dengiz,

3.Oturumda ise Alevi Kurumlarında Yönetici Kadınların Genel Kararlar Etkileri ve Hak Mücadelesine Katkıları panelinde ise Seher Şengüllü Yılmaz( Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı), Rukiye Ercan Kara( Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kadın Örgütleme Sekreteri), Özgür Demir( Almanya Koblenz Akm Cemevi Başkanı), Türkan Çiftçi( Bursa Kestel Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanı) konuşmasıyla son bulacak.

Saat 15.00’da Hacı Bektaş Veli Dergahı Karşısında Erdem Pancarcı ve Frıends sokak konseri verecek.

Saat 17.00’da ise Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Büyük Salonunda Turkan Alıcı sunumuyla Aşık Veysel Anması yapılacak.

Saat 19.00’da ise Cumhuriyet Kent Meydanında Şahkulu Sultan Dergahı Semah Ekibi, Hacıbektaş Abdallar Topluluğu, Garip Dede Dergahı Semah Ekibi, Berivan Canpolat- Cihan Özkaya, Cengiz Yılmaz, Mahir Kutlutürk- Özgür Polat, Cem Erdost İleri, Erdem Pancarcı ve Mikail Aslan gibi sanatçılar sahne alarak kendine has şarkılar söyleyecekler.

18 Ağustos 2023 Cuma

Sabah saat 06.00’da Cumhuriyet Kent Meydanında toplanılacak ve Mistik Hırka Dağı- Kutsal Ardıç Ağacı ve Doğa Yürüyüşü Kamplı Etkinlik düzenlenecek.HacI Bektaş Veli Kültür Merkezi Büyük Salonunda ise Gerici Eğitim Politikalarına Karşı Laik ve Bilimsel Eğitim paneli düzenlenecek. Bu panelde konuşmacı olarak Eğitim Sen Eğitim ve Yükseköğretim Sekreteri Sinan Muşlu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Cuma Erçe, Çocuk Hakları Derneği Ezgi Koman katılım sağlayacak.

Saat 14:00‘da Çilehane’de UNESCO “ Aşık Veysel’in Hakka Yürümesinin 50. Yılı” Anısına ozanlar geçiti yapılacak. Sunucular ise Ali Sağlam, Ozan Gündemi, Güzel Şah Dede, Mevlüt Çağlayan, Mehmet Kundak, Kulcan İlyas Şimşek, Cemal Kayhan, Ozan Mansuri, Ozan Kederi, Mehmet Ali Eröksüz, Ozan Sinemi, Aşık Yorguni, Halil Daylak, Ali Sağlam, Binali İlgün, Hüsnü İyidoğan, Selahattin Akarsu ve Ozan Mesti katılım sağlayacak.

Saat 16:00‘da Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Büyük Salonda saat Yönetmenliğini Özer Akdemir’in yaptığı Seyfe Gölü belgeseli sahne alacak.

Saat 18:00‘da Cumhuriyet Kent Meydanında ise saat Pir Sultan Abdal 93’lüler Semah Ekibi, Ali Erdem Türkdoğan, Gülsüm-Ali Ekber Gül, Ozan Açıkalın, Gökhan Dülek, Nazan Akalın, Gökhan Erol, Hüseyin Karakuş, Başak Küreş, Erdal Beyazgül, Hüseyin Aslan, Muharrem Temiz, Tolga Sağ, Ender Balkır sahne alacak.

Saat 21.00’da ise Hacı Bektaş Veli Dergahı 1. Avlusunda Birlik Cemi yapılacak.

19 Ağustos 2023 Cumartesi 

Saat 14:00‘da Nilgün- Sırrı Bektaş Müzesi ve Sanat Evi müzesinde saat Hacı Bektaş Veli, Bektaşilik İnanç ve Felsefesinin Etnopedagojik Temelleri adlı söyleyişi olacak.

Saat 14:00 Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Büyük Salonunda Cumhuriyet ’imizin 100. Yılında Türkü ve Slaytlarla Kuvayı Milliye Destanı anlatılacak.

Saat 16.00’da Anadolu Parsu film ve Müzik Dinletisi yapılacak.

Saat 18:00 Cumhuriyet Kent Meydanında Gazi Antep Alevi Kültür Dernekleri Semah Ekibi, Alican Yıldırım, Birkan Sağlam, Görkem Aygün, Meltem Bayram, Hasret Can, Merdan Güzelgün, Umut Güler, Yusuf Gül- Etna Gül, Mehmet İpek, Turhan Alıcı, Dem Ali, Gülcihan Koç ve İlkay Akkaya konserleri olacak.

5 gün sürecek olan Hacı Bektaş Veli Anma Etkinlikleri programına 100 binlerce katılım olacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir