Ocağına eğri odun bile giremeyen dergahta Huzur-u Pir Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin kabrini niyaz ettim.

Her yıl 16-17-18 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinliklerine katılmak üzere 13 Ağustos 2022 günü saat 15:00 sıralarında Hacıbektaş ilçesine ulaştım. Bu yıl 59. Ulusal, 33. Uluslararası tören yapılıyor.

Tören proğramı başlamadan kalabalık oluşmadan ziyaretlerimi yapmak için 3 gün önceden 92 yaşında babamla birlikte Hacıbektaş’a ulaştım. Şok oldum her taraf polis barikatlarla çevrilmiş alanlara giriş yok ara sokaklara giriş yok binlerce sivil ve resmi polisler sanki olağanüstü bir durum var meğer Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilçeye gelecekmiş.

Ben Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i de Hacıbektaş’ta izledim. O zaman sadece konuşma alanında barikat vardı. Demirel “Barikatları kaldırın halkla içiçe olayım”dedi ve barikatlar kaldırıldı. Törene icabet eden halkın sevgi gösterisi içerisinde konuşmasını yapmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasını dinlemeye tören için gelen Can’ların ekseriyetle katılmadığını daha çok otobüslerle dışarıdan getirilen kişileri sivil ve resmi polisleri gördüm. Cumhurbaşkanının Konuşmasından sonra stanları ve 1500 sandalye ve masaları kaldırdılar. Konuşma alanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB)’nin daha önceden kurduğu oturma koltuklarının devrildiğini gördüm. Sonraki gün İBB ve İstaç ekibi gelerek alanı düzelterek temizlik düzen nizam yaptılar.

Cumhurbaşkanının konuşmasından sonra 1500 sandalye ve masalar Kadıncık Ana Çeşmesi önündeki çimen üzerinden işçiliği dışarıdan getirilen üniversite öğrencileri tarafalandan yapılarak kaldırıldı.
Mürşit Bahçesinde Kurban Lokmalarımızı paylaştık
Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy ve Eskiköy’lü Can’lar

Bu yıl törene her zamankinden çok katılım olduğunu Postnişin Veliyettin ULUSOY olsun Pir Cemalettin ULUSOY olsun tüm ULUSOY aileleri gelenlerle yakınen ilgilendiklerini yatma barınma yerleri temin etmek için gayret gösterdiklerini gözlemledim. Cemalettin Ulusoy “Projelendirilerek herkes 1 oda yapsın odayı yapanın ismi kapısına yazılsın diye kampanya başlatılsa 1000 yataklı bina inşaa edilebilir” diye görüş belirtti.

Cümle Canların ziyaretleri kabul olsun

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün 16.08.2022 Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi’ni ziyaret edecek, ayrıca Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri Programı’na katılacak.

Tarihi Beştaşlar Mesire Alanı Ziyareti (Saat: 18.00)
İstanbul Büyükşehir Belediyesi KİPTAŞ Projesi Lansmanı (Yer: Eski Terminal Alanı/Saat: 18.30)
Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi Ziyareti (Saat: 19.10)
Hacı Bektaş-ı Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri Programı (Saat: 19.30)

Tören proğramı için tıkla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir