Canlar,

Görgü görülmeden Hacıbektaş topraklarında haksız yere düşkün edildim.

Cem İbadeti Allah’tan başkasına itaat etmemeyi, Ondan başka kimseye kul olmamayı ve AKLIN rehberliğini öğreten aynı zamanda bir dayanışma ve kardeşlik eğitimidir. Lokmalarını paylaşarak dayanışmayı, karşılıklı razı olmayla da kardeşliği yaşayan canların Cem’i hak katında kabul ola..

Cem ibadetini diğer inançlardaki ibadetlerden farklı kılan en önemli unsur; Cem’de bulunanların aynı zamanda topluma hesap vermekle yükümlü olup birbirinden razı olma durumudur.

Cem’de bulunan bir kişi başka bir diğerine dargınsa müşgül görülmeden Cem’e başlanmaz. Sorunlar varsa çözülür. Amaç, ölmeden önce ölmek: hesaba çekilmeden önce hesabını vermek, ulu divana alnı açık yüzü ak olarak, kul hakkıyla gitmemektir. Kul kuldan razı olursa Allah da kuldan razı olur.

Döktüğünüz varsa doldurun, ağlattığınız varsa güldürün ilkesi gereğince; yalancı şahitlik edenler, hırsızlık yapanlar, arsızlık yapanlar, haram kazanç sağlayanlar, vatan borcunu ödemeyenler, komşusuna zarar verenler, kısaca zararlı kişiler ceme alınmazlar.

Razılık, bireye mahsustur, arınmaktır. Gönül kırdıysa özür dileyici olup, kırdığı gönlü onarmak, ağlattığını güldürmek, zarar verdiklerinin zararlarını ödemek yani, kul hakkını sahibine yaşıyorken vermektir..

25 Ağustos 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir