Fındık Alan Bazlı Destek için ÇKS başvurumu internetten e-devlet üzerinden yaptım. E-Devletten başvurumu yaptıktan sonra kayıtlı olduğum Akçaabat Ziraat Odasından “Değerli çiftçimiz 2023 çiftçi kayıt sistemi (ÇKS) güncellemeleri 1 Eylül 2022 tarihinde başlamış olup 31 Aralık 2022 tarihinde sona erecektir. ÇKS’nizi yeilemek için Ziraat Odasına uğrayarak kaydınızı güncellemeniz gerekmektedir. Daha sonra E-Devlet üzerinden veya ilçe tarım ve orman müdürlüğünden işleminizi tamamlayacaksınız. Desteklemelerde harhangi bir mağduriyet yaşamamanız için müracaatlarınızı yapmanız önemle rica olunur 4.10.2022” yazılı mesaj geldi.

Ayrıca T.C. Tarım ve Orman Bakanlığından “2023 yılı Çiftçi Kayıt Sistemi başvurunuz onaylanmıştır. E-Devlet kapısından başvurunuz ile ilgili açıklama metnini okuyunuz 11.10.2022” yazılı onay mesajını aldım.

Tarım Orman Bakanlığından ÇKS başvurumun onaylandığına dair mesaj aldıktan sonra Ziraat Odasına gidip işlemimde bir noksanlık olup olmadığını sordum. Benden ücret ödemem gerektiğini söylediler ve üyelik aidatı adı altında ücret aldılar.

Ziraat Odası Yıllık Aidat makbuzu

E-Devletten yaptığım ÇKS başvurum Tarım Orman Bakanlığı tarafından onaylandığı halde Ziraat Odasının benden ayrıca bir ücret olması yasal mı? Ücretler destek ödemesinden kesileceği ifade edilmişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir