Bütün çiftçiler için ÇKS  Başvurularında e-devlet kolaylığı 01 Ekim 2022 tarihi itibariyle başladı.

Akçaabat Eskiköy, Karpınar ve Gökçekaya mahalleleri sınırlarında olan fındık bahçelerime Alan Bazlı Gelir Desteği ödemelerini alabilmek için gerekli evrakları doldurup mahalle muhtarlarına ve azalarına mühürledip imzalatmak için büyük sıkıntı yaşardım.

Akçaabat Ziraat Odasından aldığım belgeleri doldurup başlardım köy muhtarlarını ve azalarını aramaya evrakların imzalarını tamamlamak bir ayı bile bulurdu. Mühür imza onay işleri tamamlanan evrakları Akçaabat Ziraat Odasına teslim ederdim. Günlerce zamanımı alan bu işlemleri şimdi e-devletten 5 dakikada tamamladım. Başvuru ücreti destek ödemelerimden kesilecek.

Ziraat Odaları’ndan her yıl alınan ‘Çiftçi Belgesi’, sadece ÇKS’ye ilk defa başvuran çiftçilerden isteniyor. İlk defa ÇKS’ye başvuruda bulunacak çiftçiler arazilerinin bulunduğu yerleşim yerindeki İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuracak.

2023 üretim yılı için başvurular, 1 Eylül-31 Aralık 2022 tarih aralığında olacak.

31 Aralık tarihine kadar başvuru yapan çiftçiler, ürün değişiklik bildirimlerini Şubat ayı içerisinde yapabilecekler. Ayrıca e-Devlet üzerinden ÇKS belgesi ücretsiz olarak alınabilecek.

Çiftçi kayıt sisteminde (ÇKS) kayıtlı çiftçiler üretim yılına ait ürün bilgilerini güncelleyip ÇKS Kayıt Yenileme Başvurusu buradan yapabilirler.

Geçmiş yıllara ait olan Çiftçi Kayıt Belgenizi sorgulama barkodlu olarak geçmiş yıllara ait belgeleri buradan alabilirsiniz.

E-Devletten ÇKS başvurumu yaptıktan sonra Akçaabat Ziraat Odasından gelen Mesaj
E-Devletten ÇKS başvurumu yaptıktan sonra Tarım Orman Bakanlığından gelen mesaj

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir