Çografi işareti olan Trabzon hasırı örücüleri grevde

Trabzon Hasırı bilezik örücü bayanlar Akçaabat’ta toplanarak eylem yaptılar. Ücretlerinin artırılmasını kayıt altına alınmalarını talep ediyorlar.

Akçaabat’lı Trabzon hasırı örücüleri kendilerine verilen ücretleri yetersiz bularak 03.06.2022 günü eylem yaptılar. Trabzon Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanlığına verdikleri aşağıda paylaşılan dilekçede isteklerini belirterek haklarını alana kadar eylemlerinin arkasında duracaklarını belirttiler. En kısa zamanda yetkililerin sorunu çözüme kavuşturacağını umut ediyoruz.

TRABZON KUYUMCULAR VE SAATÇİLER ODASI BAŞKANLIĞINA

1. Biz Trabzon ilinde “Trabzon Hasır Bilezik” örücüleri olarak uzun zamandan beri hasır bilezik örmekteyiz. Örme işlemi odanız bünyesinde kayıtlı kuyumcular aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Odanız tarafından 2014 yılında yapılan başvuru neticesinde Trabzon Hasır Bileziği’ne coğrafi işaret verilmiştir.

2. Biz örücüler uzun yıllardan beri çok düşük fiyata örme işlemini gerçekleştirmekteyiz. Örme ücreti çok cüzi rakamlara yapılmaktadır. Artan enflasyon koşulları da dikkate alındığında emeğimizin karşılığını hiçbir suretle alamıyoruz. Bu kapsamda örme işlemini gerçekleştirmiş olduğumuz kuyumculara sözlü olarak defalarca müracaat etmemize rağmen şartlarımız iyileştirilmemiştir. Bizim gibi aynı düşüncede olan 200’ü aşkın kişi bulunmakta olup 200’ü aşkın kişinin sözcüsü olarak aşağıdaki talepleri Başkanlığınıza iletmekteyiz.

TALEPLERİMİZ

1. Örücülük ücreti gram üzerinden hesaplanacak olup belirli bir ücret standardı getirilmesini,
2. Gram başı örücülük ücreti olarak asgarisi 30.00 TL’den aşağı olmamak fiyat belirlenmesini,
3. Örücülük ücretine her sene başında TEFE+TÜFE oranında zam yapılmasını,
4. Bağımlılık unsuruyla çalışan örücülerin SGK’lı olarak gösterilmelerini,
5. Coğrafi işaret alan Trabzon Hasır Bileziği’nin örücülük kursu için Trabzon ili dışında kurs açılmamasını,
6. Örücülük süresi olarak makul sürelerin belirlenerek örücülerin aile ve sosyal hayatlarını gözeterek örgü işleminin bir an önce bitmesi için hiçbir örücüye baskı yapılmamasını,
7. Hem tel teslimi sırasında hem de örücü tarafından dokunan örgünün teslimi sırasında kuyumcu ve örücünün aynı anda birlikte tartıyı görebilmesini talep ediyoruz.

Eğer ki yukarıda belirtilen taleplerimiz Odanız veya üyeleriniz olan kuyumcularınız tarafından kabul görmemesi durumunda örme işlemine taleplerimiz kabul edilinceye kadar ara vereceğiz. Aynı zamanda yıllarca yaşamış olduğumuz bu sıkıntılı süreci basın yayın yoluyla da kamuoyunun takdirlerine sunacağız. Gerekirse hukuksal yollara da müracaat edeceğiz.

Bizim amacımız tamamen çok ağır olan şartlarımızın daha insani seviyelere çekilmesidir. Nitekim Trabzon Hasır Bileziği sadece Trabzon ilinde gerçekleştirilen bir zanaat olup tüm dünyaya Trabzon Hasır Bileziği ihracı gerçekleşmektedir. Bu ihracatın daha fazla gelişebilmesi ve katlanarak artması için örgü işleminin tüm ayakları birlikte hareket etmek zorundadır. Kuyumcular tarafından belirlenen çok düşük ücretler, biz örücülerden ziyade Trabzon Hasır Bileziği markasına ciddi anlamda zarar vermektedir. Emeğimizin karşılığını alamadığımız için gelecek nesilleri Trabzon Hasır Bileziği örmeye teşvik edemiyoruz. Örgü ücretlerinin düşük olması kaliteyi çok aşağı çekeceği gibi Trabzon Hasır Bileziği markasına ciddi anlamda darbe vuracaktır.

Yukarıda belirtilmiş olduğumuz tüm bu açıklamalar ışığında Başkanlığınız tarafından taleplerimiz değerlendirilerek örücülerin şartlarının iyileştirilmesini talep ediyoruz. Gereğini saygıyla dileriz. 31.05.2022

İrtibat No: 0530 398 35 40 (Sevcan SEVİM)

Trabzon Hasırı Bilezik örmek için aletleri

İstenilen Hasır Örücü Fiyatları

1) 5 SIRA 660 TL
2) 7 SIRA 1040 TL
3) 9 SIRA 640 TL
4) 11 SIRA 800 TL
5) 13 SIRA 960 TL
6) 15 SIRA 1080 TL
7) 17 SIRA 1280 TL
8) 19 SIRA 1360 TL
9) 21 SIRA 1420 TL

Önceki haber ve yorumu okumak için burayı tıkla

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir