Korona virüs aşısı olacaklara uyarı:

Korona virüs salgını nedeniyle insanların evlerde vakit geçirdiği bu dönemde özellikle erkekler arasında alerji şikâyetlerinin yüzde 50 oranında arttı.

“ALERJİSİ OLANLAR AŞIDAN SONRA 1-2 SAAT HASTANEYİ TERK ETMEMELİ”

Alerjik reaksiyon şüphesi bulunan kişiler aşıdan sonra 1-2 saat süreyle de hastaneyi terk etmemesi gerekiyor.

KORONA VİRÜS VE ALERJİ BELİRTİLERİ NASIL AYIRT EDİLİR?

Alerjik hastalıklarda burun akıntısı, tıkanması, hapşırma, burun tıkanıklığına bağlı baş ağrıları, nefes darlığı, öksürük, hırıltılı solunum gibi belirtiler olmaktadır.

Korona virüs hastalığında ise 24 saatten uzun süren ateş, kuru öksürük, nefes darlığı, baş ağrıları, burunda koku kaybı, ağızda tat kaybı olmaktadır.

Alerjik hastalıklar ile korona virüsün ortak belirtileriyse öksürük, nefes darlığı, baş ağrısıdır.

Kişiler, ‘Acaba ben korona virüs hastası mıyım’ diye kendilerini sorgulayacaktır.

Özellikle 2 günden uzun süren yüksek ateş varsa şiddetli baş ağrıları, kırgınlık, kuru öksürük ve nefes darlığı şikâyetleri oluyorsa, bunlar özellikle korona virüsün belirtisi olabilir. Böyle yakınması olan ve kalabalık ortamlara girmiş çıkmış kişilerin mutlaka hekime başvurarak korona virüs testi yaptırması gerekir.

Alerjik hastalıklarda yüksek ateş çok nadir görülür. Öksürük her ne kadar baş ağrısına yol açsa da yüksek ateş, koku kayıpları, tat kayıpları korona virüsle ile alerjik hastalıkları birbirinden ayırdığımız önemli kriterlerdendir.

Alerjik hastalıklar 2 grupta incelenebilir

“Birincisi ev tozu akarları, ikincisi ise polen, ot gruplarının yol açtığı alerjiler.

Ev tozu akarları yaz, kış, gece, gündüz sürekli görülebilir. Ancak en çok eylül-mayıs ayında sürekli burun akıntısı, tıkanması, hapşırık, öksürük, nefes darlığı, hırıltılı solunumla seyredebilir.

Polen alerjisi ise sadece polen mevsiminde olan bir alerjendir. Genelde ilkbaharda bir iki ay, sonbaharda bir iki ay şeklinde sürer. Buna ilaveten ev hayvanı alerjisi olup evinde bu hayvanı besleyenler yaz-kış sürekli alerjik astım belirtilerine sahip bir hasta grubunu içermektedir”

“KORONA VİRÜS HASTALIĞINI 5 KAT DAHA AĞIR GEÇİRME RİSKİ”

Kronik öksürük, balgam, nefes darlığı yakınmasıyla seyreden KOAH hastalarında ise normal popülasyona göre korona virüs hastalığını 5 kat daha ağır geçirme riski var. Yani ağır astımlı hastalar ile KOAH hastaları risk grubundadır. Bunların mutlaka alerji ya da göğüs hastalıkları uzmanının kontrolünde olup ne ilaç kullanmaları gerekiyorsa bu dönemde kullanmaları tavsiye edilir. Burun akıntısı, tıkanıklığı, hapşırma, baş ağrıları, gözlerde sulanma, nefes darlığı, hırıltılı solunumu olan her hastaya hayatında en az bir defa da olsa alerji testi yaptırmasını öneriyoruz. Çünkü ev tozu alerjileri bütün yıl boyunca kişinin hem konforunu bozmakta hem de ek enfeksiyonlarla sık ilaç kullanmaya neden olmaktadır. Bu kişilere bir kere de olsa alerji testi öneriyoruz”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir