Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı rahmetle anıyorum. Bağımsız bir ülke için mücadele eden; fikri hür, vicdanı hür gençlere selam olsun.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edildiklerini sabah minibüsle okula giderken 07:30 haberlerinde öğrendim.

Çarşıbaşı Ortaokulu’nda okuyordum, Çarşıbaşı’da kalacağım kiralık öğrenci evim vardı ama bazende araba denk gelirse köye gidiş-geliş yapardım. O yıllarda Cumartesi günü öğleye kadar okul vardı. 06 Mayıs 1972 Cumartesi günü okula giderken yolun yarısında bindiğim minibüsün radyosundan 7:30 haberlerinde öğrendim sabaha karşı idam edildiklerini..

O yıllarda Tam Bağımsız Türkiye diyen bu öğrencilere anarşist derlerdi. Çevremdeki halklardan kendilerini destekleyeni görmedim ama Trabzon’da üniversite öğrencileri pankart açarak yürüyüş yaptıklarını desteklediklerini gördüm.

Akşam saat 19:00’da Radyoda haberleri dinlemek için radyonun başına toplanıldığını hatırlıyorum. “Acansları (ajansları) dinleyelim derlerdi. 12 yaşlarındayım hatırladığım kadarıyla şimdiki yandaş TV-Radyolar gibi bir yayın vardı anarşistler şöyle yaptı anarşistler böyle yaptı öyle bir duruma gelmişti ki tüm solcular bertaraf edilse ülke anca düzene girer. Solcular Türkiye’ye kominizm getirecek diyorlardı.

Şimdi bakmayın milletin konuşmasına o zamanlar korkudan Deniz Gezmiş adını ağızlarına almazlardı.

Ben Deniz Gezmiş’lere sempati duyardım ama büyüklere söylemeye korkardım. Türkçe yayın yapan yabancı radyoları dinlerdim. Budapeşte radyosu, Sofya radyosu, Bizim Radyo BBC,DW gibi bir kaç yabancı ülkelerden Kısa Dalga üzerinden Türkçe yayın yapan radyolar vardı. Radyo tek eğlencemdi. Radyonun ibresini yavaş yavaş hareket ettirirken Türkiye’de yasak olan türkülere denk gelince dinlerdim. Yabancı radyo dinlememe sebepde bu olmuştur. Müzikten sonra bir bölümde haber verirlerdi. Türkiyede olup bitenleri o yabancı radyolardan öğrenirdim.

Okula giderken minibüsün radyosundan öğrendiğim idam haberi sanki tek beni üzmüştü. Okula gittim Doğan Gezmiş diye bir sınıf arkadaşım vardı. Deniz Gezmiş’i astılar senin adında da Gezmiş var Deniz Gezmiş fikirlerini artık Doğan Gezmiş savunur deyip teselli olduk. Büyüklerimize Deniz Gezmiş taraftarıyız demeye korkardım.

O yıllarda us’uma yerleşen hatıralarımı yazdım gerçek belkide daha farklı olabilir.

Yaşamlarını “Tam Bağımsız Türkiye” mücadelesine adayan bu ülkenin cesur ve vatansever evlatları Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı saygı ve hasretle anıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir