İnsan Hakları Dairesi Başkanı Dr. Hacı Ali AÇIKGÜL

1974 yılında Kırıkkale ili, Delice ilçesi, Çoğul Köyünde doğdu.

İlk, orta ve lise eğitimini Kırıkkale’de tamamladı. 1997 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde lisans, 2007 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Anabilim Dalında yüksek lisans eğitimini bitirdi. 2015 yılında Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Anabilim Dalında “Türk ve Amerika Birleşik Devletleri Hukukunda Satılanın Ayıplı Olması Nedeniyle Tüketicinin Sözleşmeden Dönmesi” konulu tez ile doktorasını tamamlamıştır.

1999 yılında Ankara adli yargı hakim-savcı adayı olarak atandığı meslek hayatında sırasıyla Gürsu (Bursa), Kığı (Bingöl) ve Kaman (Kırşehir) Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapmıştır. 2006 yılında Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tetkik hakimi olarak görevlendirilmiş, 2012 yılında İnsan Hakları Dairesi Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir. Aralık 2014’ten itibaren İnsan Hakları Dairesi Başkanı olarak görev yapmaktadır. Bu görevi nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde Hükümet Temsilciliği (Government co-agent) görevini yürütmektedir.

Eylül 2010 – Haziran 2011 tarihleri arasında San Diego Kaplan International College’da İngilizce dil eğitimine katılmış, 1 Haziran 2013 – 31 Mayıs 2014 tarihleri arasında bir yıl süreyle University of Houston Law School’da misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur.

Mart 2019 tarihinden itibaren İslam İşbirliği Teşkilatı Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu üyeliğini yürütmektedir.

AİHM ile insan hakları konularıyla ilgili Avrupa Konseyinin bazı komiteleri ve çeşitli uluslararası platformlarda ülkemizi temsil etmektedir.

Kredi Kartı Sözleşmeleri (2007-ortak basım) isimli bir kitabı ile ABD Hukukunda İfade Özgürlüğü, Hakaret ve Yasaklama Kararları (tercüme) isimli makalesinin yanısıra çeşitli dergilerde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.

İngilizce bilmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Cumhuriyet Savcısı Hacı Ali AÇIKGÜL 2006 Kiğı hatırası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir