Eskiköy mezarlığı tek ve yüksek bir yerdedir. Eskiköy ve Karpınar köyünün ortak mezarlığıdır.

Mezarların üzerinde mezar baş tahtası vardır. Eski kimliği bilinmeyen mezar başlarında ise taş kimliği bilinen mezarlarda ise, mermerden mezar taşı yer almaktadır.

Mezarların üzerine ölünün boyu uzunluğunda bir ağaç dalı konulur. Bu ağaç dalının uzunluğuna göre tabut yapıldıktan sonra ağaç dalı, mezarın üzerine ortasından kırılarak konulması artık bu kişinin bu dünyadaki yaşamı bitti, anlamına geliyor.

Ölünün gözünün açık gitmesi durumunda birine hasret olarak gittiği düşüncesi, Eskiköy’de de var.

Anadolu’da yaygın olarak karşımıza çıkan ölünün çenesinin ve ayaklarının bağlanması ölünün üstüne bıçak konulması âdeti Eskiköy’de de var.

Ölünün kıyafetleri, ölüm olayından hemen sonra çıkarılıyor. Diğer kıyafetleri ise ailenin tasarrufuna bağlı olarak saklanıyor, yakılıyor ya da toprağa gömülüyor.

Köy mezarlığının büyük alanı kimliği bilinmeyen eski mezarlarla doludur. Eski mezar taşlarını incelemek istediğinizde mezar taşlarında yazı olmadığı için bir bilgi edinemiyorsunuz.

Eskiköy mezarlığında eski tarihlerde Eskiköy’e göç ederek gelen ve burada ölen Ağasar’lıların da mezarları bulunmaktadır. Eski yıllarda Ağasaralılar mezarları ziyarete geliyorlardı yıllar geçince mezarlar unutuldu artık Ağasar’lılar mezar ziyaretine gelmiyorlar.

Mezarlığın kenarında şadırvan ve mezarlık temizlemede kullanılan araç-gereçlerin de saklandığı betondan yapılmış oda var.

Sular hep aktı geçti
Kurudu vakti geçti
Nice han nice sultan
Tahtı bıraktı geçti
Dünya bir penceredir
Her gelen baktı geçti
Yunus Emre

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir