Her yıl Temmuz ayının son haftası fındık bahçelerimizdeki otları, tikenleri motorlu tırpanla biçerek temizliyoruz.

Yaklaşık 15 Litre benzinle fındık bahçelerimizdeki otları biçme temizleme işini hal ediyoruz. STIHL FR 480 Motorlu Sırt Tırpanı kullanıyorum.

Köylerde hayvancılık bitti otları çayır olarak biçmiyoruz misina teline vurarak temizliyoruz.

Sıcak günlerde çok yorucu oluyor. Arazilerimiz taşlı ve yokuş olduğundan güçlük çekiyoruz. Sık sık mola vererek dinleniyoruz.

Evimizin önündeki bahçemizde fındık dallarını silkeleyi yerden topluyoruz. Malum bölgemizde çoğu bahçe yerden fındık toplamaya müsait değil çotanakları tek tek daldan topluyoruz. Bazı dallar çok zor eğiliyor, gözlerimize toz giriyor.

Bu mevsimde çok kişi gözüne fındık tozu, çöpü gitmesinden dolayı hastanelere başvuruyor. Eğilen fındık dallarını tekrar dikkatli şekilde yerine bırakmamız dalların birbirine sürtünmemesi gerekiyor.

Köyümüzde araziler meyilli hasat makineleri ile fındık toplamaya müsait değil. Yabancı ülkeler fındığı makineyle yerden topluyor yerden toplanan fındıklar daha kaliteli

Ayrıca fındık ışkın sürgünü temizleme, ayama, gübreleme ve ilaçlama gibi daha bir çok çalışmalar yapmalıyız. Benim gibi sene de iki defa fındık bahçesine giderseniz ürün korutmaz.

Tüm üreticilere kolay gelsin…

By admin

ALİ BAYIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir