Fındık toplamaya erken başlamak verim kaybına randıman düşüklüğüne sebep oluyor. Daldan değil de yerden fındık toplamak büyük oranda kilo artışına katkı sağlar.

Hasadı yapılan fındıklar harman yerlerinde ince serilmeli ve iyice kurutulmalıdır. Üst üste yığınlar halinde bırakılmamalıdır. Çok kalın serilen ya da yığınlar halinde bırakılan fındıklarda sıcaklığın yükselmesi ile fındıkta acılaşmaya; nispi nem oranının artması da kızışmaya, küflenmeye yol açabilir. Özellikle insan ve hayvan sağlığı için zararlı olan Aflatoksin adı verilen tanınmış kanserojen madde meydana gelir. Naylon ya da bez brandalar ürüne temas etmeyecek şekilde yağışlı havalarda üzeri örtülmelidir. Fındıklar kurutulduktan sonra naylon çuvallara konulmamalıdır. Gözenekli ya da jüt çuvallara konulmalıdır.

Evimizin önündeki 500 m rakımdaki fındık bahçesini yerden topluyoruz diğer fındık bahçelerimizi daldan toplayacağız, yerden toplamaya uygun değil. Yerden fındık toplamak için fındık filesi kullanmak büyük kolaylık sağlıyor.

Trabzon Bölgesinde ne zaman fındık toplamaya başlanılacak

2021 Yılı Sezonu Fındık Toplama Tarihleri

Fındık Hasat Tarihleri:
Sahil kesiminde (Rakım, 0-250 Metre arası) 07 Ağustos 2021
Orta kesimlerde (Rakım 500 Metre) 12 Ağustos 2021
Yüksek kesimlerde (Rakım 500 Metre ve üzeri) 20 Ağustos 2021

By admin

ALİ BAYIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir