İki zamanlı motorlarda kullandığımız benzin+yağ karışımı nasıl olmalı hangi motor yağını nasıl kullanmamız gerekir.

Benzine karıştırdığımız yağ Motor içerisindeki piston gibi hareketli tüm parçaların, sürtünmeden kaynaklı aşınmalarını engeller, yanmadan ve sürtünmeden dolayı oluşan aşırı ısıyı dengeleyerek motoru korur.

ki (2) Zamanlı Motor: Emme, sıkıştırma, yanma ve egzoz işleminin bir tam tur piston hareketinde gerçekleştirdiği motor tiplerine iki (2) zamanlı motor denir. Motorlu testere, Motorlu tırpan, Sırt tipi ilaçlama makinelerinde 2 zamanlı motor kullanılır.

Bir tam tur piston hareketini;

şeklinde düşünebiliriz.

Doğru yağ kullanımı veya doğru benzin-yağ karışımı, motorun ömrünü uzun tutmak ve arızaların önüne geçmek adına göz ardı edilmemesi
gereken bir konudur.

İki (2) Zamanlı Motor İçin Doğru Benzin – Yağ Karışımı Nasıl Olmalı? 2 Zamanlı motor için hangi motor yağı ne kadar kullanılmalıdır?

Marka tercihinize bağlı olarak “2 Zamanlı Motor Yağı” veya “2T Motor yağı” yazanları tercih etmeniz gerekir.

Burada dikkat etmemiz gereken aldığımız yağın sentetik özelliğidir, bu bilgiyi satıcıdan alabilir veya yağın etiketinde bulabilirsiniz.

Yarı sentetik yağ kullanılması durumunda tavsiye edilen karışım miktarı:
1 litre benzine 50 gr yağ karıştırılır.

Tam sentetik yağ kullanımında ise tavsiye edilen karışım miktarı:
1 litre benzine 25 gr yağ karıştırılır

NOT: Motorunuzu uzun süre kullanmayacaksak mutlaka motorda kalan yakıtı bitirmeli veya bidona geri dökmeliyiz. Çünkü uzun süre kullanılmayan motorda yağ dibe çökecektir.

By admin

ALİ BAYIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir