Akçaabat Eskiköy’de yetişen inşaat ustası Ali Tosun

Benim de köyde komşum olan Ali TOSUN “Askerlik borçlanmamı 40.000 TL ödedim emeklilik işlemlerimi yaptırdım, 3600 gün şartlarını tamamlayarak normal emekli oldum” dedi.

1952 doğumlu Ali Tosun “İlkokula gitmedim diplomayı dışarıdan sınava girerek aldım, okul çağlarımda Rize’de çay toplama işlerinde çalıştım. Sigorta numaramı 1975 yılında yine Rize’de Postaneden aldım. Bir müddet çalıştıktan sonra postane işçiliğinden ayrıldım. Askerlikten sonra çay fabrikasına mevsimlik işçi olarak girdim o zamanlar çay fabrikasında 4 ay çalışılıyordu ve maaş azdı. Dışarıda inşaatlarda daha çok kazandığım için çay fabrikasını da bıraktım. Önceki yıllarda sigortalılık günlerinin önemini anlayamadım çoğu sigortasız çalıştım” dedi.

Hayatım gurbet ellerde geçti. Uzun yıllar İstanbul’da kaldım bu sebepten bana Turist Ali lakabını taktılar. Afrika, Rusya, Kazakistan, Türkmenistan, Zambiya gibi bir çok ülkelerde Şirketlerde çalıştığını söyleyen Ali Tosun. Yabancı ülkelerde çalıştıklarından bir gün bile sigorta günü alamamış.

Sanırım köyde Ali Tosun’un jenerasyonunda emekli olamamış başka bir kimse yoktu. Emekli olmasına sevindim. Son yıllarda sağlık sorunları da yaşıyordu. Askerlik borçlanması için her kim yardımcı olduysa sağ olsun.

Hayat bazen insanın düşündüğü planladığı gibi gitmiyor biraz da şans talih meselesi bu Ali Tosun usta İstanbul’da çalıştığı yıllar da üzerine düşen fırsatları değerlendirseymiş büyük zengin bir kişi de olabilirmiş, postane işçiliğine veya çay fabrikasında çalışmaya devam etseymiş 20 yıl önce de emekli olabilirmiş. Neyse geçmiş geçmişte kaldı. Komşum Ali TOSUN ustaya sağlıklı bir emeklilik yaşamı diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir