Musa Eroğlu, Muharrem Temiz, Cengiz Özkan, Tolga Sağ, Erdal Erzincan gibi halk müziği üstadları ile bir arada olmak söyledikleri deyişlerle muhabbetlerini almak benim için çok değerli.

Son yıllarda hayat şartları toplumu bunalttı, üstüne üstlük pandemi Covid-19 Koranavirüsle mücadele çileden çıkardı.

Her geçen gün ömürdendir, gerek kendimizde gerekse tanıdık bir dostumuzda var olan hastalıklar, sevdiğimiz kişilerin aramızdan ayrılıp ebediyete göçmesi insanda travmatik bir durum arz ediyor ciddi şekilde moral bozukluğu yaratıyor.

İşte bu üzgünlük gelecekle kaygı duyma moralsizliğinin verdiği gam gasavetten biraz olsun kurtulmak stres atmak için üstadların muhabbet demi bir ilaç olabiliyor çoğu zaman. Neşeli gönül muhabbetleri kadehlerde doluysa unutulmuyor ebedi.

Rengine boyandım meyinden içtim
Nice canlar ile ikrar görüştüm
Muhabbet eyledim candan seviştim
Muhabbeti küfür sayan gelmesin.

Geçen günlerde köyde bir cenazede mezarlık kıranında tertipim Pirağa ile konuşurken muhtar Yusuf “Ali sanatçıları köye getirip saz çalıp deyiş söyleyip rakı içme videolarını paylaşma köyün itibarını alçatma bu konuda sıkıntı çekiyorum”dedi. Arkadaşım Pirağa’da muhtara destekle “evet paylaşmak olmaz” dedi. Bana göre rakı alkol ile Dem-Dolu’yu bir tutmamak lazım. Dem’i Dolu’yu Kırkların ceminde; Selman-i Faris’in parstan keşkülüne koyup getirdiği üzüm tanesinin, Hz.Muhammed tarafından ezilip Kırklara sunulan engür şerbeti söylenen deyişleri ise kelam ilmi olarak görüyorum. O muhabbetler İnsanı kamil olmak, Kendini bilmek, Hakk’ı bilmek ve hakikat ile beraber olmak, asimile olmamaktır diye düşünüyorum.

Ilm-i Ledün okur bize velimiz,
Hakk deyip, Hakk söyler bizim dilimiz,
Içirdi bade-i aşk’ı Ali’miz,
Saki-i Kevser’in mestanıyız biz.

Canab-ı Hakk, bütün nimetleri kulları için var etmiştir ve kendilerine sunmuştur. Elbetteki bu nimetler içinde iyi kötü, sağlıklı sağlıksız, acı tatlı gibi farklılıklarıda beraberinden vermiştir. Tıpkı iyi insan ve kötü insan gibi. Faydalı ve faydasızlığın sınırını insanlar kendileri belirlerler. Saygılar sevgiler, efendim.

Dem-i muhabbet buluşmasını Full izlemek için buradan tıklayınız    

Sanatsever, bağnazlıktan uzak, aydın insanlar topluluğu

Veliyettin Ulusoy Mürşit sofrasında Ömer Hayyam Rubailerini buradan dinleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir