Türkiye’de 36 bin köy, 17 bin mahalle muhtarı bulunuyor.

Muhtarlar belediye başkanlarıyla aynı anda ve aynı süreyle 5 yıllığına seçiliyor. Mahalle muhtarları bölgesinde ikamet edenlerin nüfus, yer değiştirme, seçim gibi işlerine bakıyor. Köy muhtarlarının görev kapsamı ise daha geniş. Köy muhtarları, devlet ile köylü arasında köprü görevi üstleniyor. Okuldan askerliğe ve evliliğe kadar bir dizi iş için muhtarlığın onayı gerekiyor. Muhtarlar, 1977 yılından bu yana bütçeye konan ödenekten maaşlarını alıyor.

Muhtarlıklar Kapatılsın Görüşünde Olanlar diyor ki:

Küreselleşmenin hızla yayıldığı, ekonomik olarak sınırların kalktığı ve teknolojinin hergün giderek daha da arttığı bir dünya düzeninde Türkiye’de gelişen teknoloji ve koşullara adapte olmaya devam ediyor, gelişen teknolojiyle bir çok belgeyi internetten e-devletten elde ediyoruz. Bazı köyde bir kaç hane var diye muhtarlara boşuna aylık ödeniyor. Bildirilen sorunları zaten bağlı belediyeler çözüyor. Muhtarlara ödenen aylık devletimizin sırtına kamburdur. Kimlik ikametgah işlerini Kaymakamlık yapsın. Çoğu muhtarın belli bir bürosu yok bürosu olan muhtarlar da pek yerinde durmaz, işiniz düşer de muhtarlığa giderseniz ya kapalıdır ya da muhtar yoktur muhtarın bir yakını karşılar sizi

Muhtarlıklar kalksın muhtarlık seçimi olmasın konusunda şahşi görüşüm şudur:

Muhtarlıklar kalkmasın aksine yetkileri artsın, maaşları enaz asgari ücret olsun. Her muhtarın resmi bürosu olsun. CHP’nin hazırladığı “Muhtarlık Temel Kanunu” daha da geliştirilerek hayata geçirilmeli.

6360 sayılı kanun ile köylerin tüzel kişiliği kaldırılmış ve mahalleye dönüştürülmüştür. Hatta bazı yerlerde dört mahalleye bir muhtar görevlendirilmiştir. Köylünün seslerini duyurabilecegi, taleplerini iletebilecegi ve her an ulaşabileceği bir merci muhtar olmalı. Köyde elektrik kesilince veya bir arıza olunca muhtar ilgilenmeli vatandaşa “ara şirketi” dememeli, su kesilince vatandaşa Belediyeyi ara dememeli köyümün suyu veya elektrikği kesik diye işi üstlenip sorunu bir an evvel çözdürmeli.

Muhtar mahallenin girdisini çıktısını bilen kişidir, devletin ihtiyaç duyduğunda yerelden en sağlıklı malumatı alabildiği kişidir, o bakımdan da lazımlı bir adamdır. Muhtarlar da bu konuda hassasiyet göstermeli telefonu açık arayınca ulaşabilecek durumda olmalıdır.

 

 

 

 

 

 

‘Vatandaşın ilk başvurduğu yer mahalle muhtarlıkları’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir