Cinali oğullarından Ali ÇAĞLAR (Ali Hafız) Akçaabat Eskiköy’de yetişen dedelerdendir. Babası İmam Cemal’dan dersler Dedelik için destur, Hacıbektaş Postnişi Feyzullah ULUSOY’dan icazet alarak hizmete başladı.

Köyde fahri imamlık yaptı, Camide kuran okumayı öğretti. Bu yüzden Ali Hafız olarak tanındı. Her zaman Ehlibeyt yolunu öğreterek hayatını sürdürdü. İnsanlarla kolay dostluk kurardı, Ehlibeyt konusunda saatlerce konuşabilecek bilgi birikimi vardı. Her hangi bir davada müşgül görürken “Ehli Sünnet Vel Cemaat” der toplumun azami müşterek görüşünü benimserdi.

Hünkar Hacıbektaş Veli Türbesini ve Hacıbektaş Veli Postnişini ziyaret için birlikte bir kaç kez Hacıbektaş ilçesine gittik. Ziyaretimizde Hünkar Hacıbektaş Veli hakkında bilgileri açık teferruatlı bir şekilde bize anlatırdı.

Her zaman “Allah teala bizi benlik tuzağından kurtarsın” derdi. Cemiyetinde bulunanlar değerli nasihatlarını alırlar dualarından keramet görenler olmuştur.

Cömertti Hak lokmasını hep beraber yemek isterdi, Dünya malına değer vermezdi bir keresinde bana “Benim emsallarım Devletin çeşitli işlerine girdi para kazandılar bende köyde kaldım Camide çocuklara Kuran okumayı öğrettim” dedi. Şahsen bende 1970’li yıllarda Camiye giderek kendisinden Elif Cüzünden başlayarak Dua okumayı ondan öğrendim.

Ali Hafız Dedenin nefes darlığı vardı, zaman zaman hastanede yatar tedavi olurken ziyaretlerine giderdim. Ali Hafız Dede 21 Mart 2009 günü Hakka yürüdüğünde 81 yaşında bulunuyordu.
Tedavi gördüğü hastanede vefat eden Ali Hafız Dedenin cenazesi 21.03.2009 günü öğle namazına müteakiben Eskiköy mezarlığında toprağa verilmiştir. Devri daim olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir