Eskiköy’ün en yüksek bölgesinden köye giriş yolunun rampa olan 100 metre yerinden araçların iniş yapmaları tehlike arzediyordu, rampa olan bu yerden araçların çıkış yapması olanaksızdı. Bu yolu kullanmak mahalle için çoğu zaman avantaj sağlamasına rağmen araba inip-çıkmadığından kullanılmıyordu.

Yolun beton dökülmesi için defalarca istekte bulunduk gerek dilekçe ile gerekse şifaen yaptığımız taleplere olumlu cevabı nihayet aldık. Yola dört araba mikser beton döküleceği kararı alındı.

28.08.2021 günü kepçe geldi yolun beton dökülecek bölümünü taradı. Kepçenin yolu taraması esnasından çeşme su boruları kesildi. Arabamla Akçakale’ye indim 10 metre 32’lik boru ile 4 maşon aldım ve o gün kesilen boruları ekledik.

Muhtar “Yol rampa iki araba betonu dökeriz döktüğümüz beton kuruyunca kalan iki arabayı dökeriz, yarın 08:30’da iki araba beton gelecek herkese haber ver bir saatte dökün çıkın”dedi.

Komşum inşaat ustası Yavuz Çevik’i aradım, yarın yola beton dökülecek haberin olsun dedim. “Abi benim yarın yaptığım inşaatta beton dökme işim var gelmem mümkün değil”dedi. Diğer komşum Hasan Böyük’ü aradım telefonla ulaşamadım. Bunun üzerine muhtara döndüm “Muhtarım Yavuz usta gelemiyor ben ve çocuklarım var ama işten pek anlamayız sen bizi bırakma”dedim.

29.08.2021 Sabah Eskiköy muhtarı Yusuf Sevim telefonla aradı “Ali beton mikser şoförleri yolu bilmiyorlarmış Karpınar-Eskiköy sapağı mezarlık kıranına git beton arabasını bekle al gel, ben de geliyorum”dedi.
Mezarlık kıranına geçtim Eskiköy-Karpınar sapağında bekledim, beton mikseri geldi araca binerek beton dökülecek mahale geldik.

MUHTAR ÇİZMESİNİ GİYDİ YOLA BETON DÖKTÜ

Ben, oğullarım Ahmet ve Taner ellerimize kürekleri aldık güya dökülecek betonu yola yayacağız bir de 70 yaşın üstünde Harun Kırklaroğlu var yaptığı mastar elinde bekliyor. Hiç birimizin ayağında çizme bile yok.

Bizim yola beton dökme işinden anlamaz halimizi gören muhtar giydi çizmesini geçti beton mikserinin arkasına oluktan akan betonu öteye beriye yola yaymaya başladı. Hızır gibi yetişen komşumuz Feyzullah Sevim dökülen betonu mastarla düzeltti. Bizlerde gerek küreklerle gerekse mastarla kenardan dökülen betonu yaymaya çalıştık.

Muhtar Yusuf Sevim ve komşumuz Feyzullah Sevim olmasa yola betonu dökemeyecektik, Kıran Mahalle sakinlerinin duyarsız kalması hassasiyet göstermemesi beni çok üzdü. Muhtar “buraya bir daha beton meton yok” diye tepkisini dile getirdi.

Betonlanan yolun video görüntüsünü buradan izleyebilirsiniz.

Yolun kalan yerine daha sonra beton dökülecek.

Yolun kalan yerine 09.09.2021 günü 2 mikser toplam 14³ C20 Sınıfında beton serildi.

Benimle birlikte Hüseyin ÇEVİK, Harun KIRKLAROĞLU da beton dökmede çalıştılar.

Tahminen 100 Metre olan bu yola 28m­³ C20 Sınıfında beton döküldü. Yolun son bölümü 5 M eksik kaldı beton serilemedi.

Eskiköy’ün en bozuk olan yoluna bu betonu dökme imkanını sağlayan Akçaabat Belediye’sine Eskiköy Muhtarına buradan teşekkürlerimi sunarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir