Şehirlerde olduğu gibi köylerde de altyapı çalışmaları yapılmalı hem toplum sağlığı hem de vatandaşın ziraat yaptığı arazilerine açıktan akan suların zarar vermemesi için açıktan akan yağmur sularının derelere akıtılması sağlanmalıdır.

Kanalizasyon sistemiyle açıktan akan sular müsait olan ırmaklara derelere akıtılmalıdır. Kırsal köy ve mahallelerde gelişi güzel akan sular yapılacak çalışmalarla çözüme kavuşturulmalıdır.

Akçaabat Eskiköy’de yaşayan vatandaşların muhtardan şikayetçi oldukları konuların başında yağmur sularının ve evlerin akar sularının gelişigüzel akması gelmektedir.

Eskiköy mahallesinde Atık su ve yağmur suyu hatları ilk etapta kapalı borularla olmasa bile yolların kenarına yapılacak kanallarla derelere akıtılabilir.

Yağmur suyu akarının nereye gideceği düşünülmeden projesiz yapılan evlerin ve yolların tespitiyle Eskiköy’de eksik olan altyapıyı tespit ederek projelendirmek gerekmektedir.

Eskiköy’ün ortofoto kroki haritasında kartografik bilgilere göre açıktan akan suların hangi yer ve mevkilerden derelere ulaştıralacağı tespit edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir