15 Ocak 1992 yılında kurulmuş Türkiye’nin 2. özel televizyon kanalıdır. Türkiye’den ulusal yayın yapan ilk özel televizyon kanalı olmuştur ve Göktuğ Group bünyesindedir.

Flash Tv uydu yayını yapmanın aksine, TRT gibi karasal yayın yaparak televizyon dünyasına girmiştir. TRT’den sonra karasal yayın yapan ikinici ulusal televizyon kanalı Flash Tv’nin İstanbul, Bursa, İzmir ve Ankara’da merkezleri bulunmaktaydı. Yayında olduğu 28 yıl içerisinde çeşitli formatlarla yayın yapmış olan kanalda Cem Karaca, Çetin Altan, Mehmet Şevket Eygi, Ferhan Şensoy, Savaş Ay, Sabahattin Önkibar, Erhan Göksel ve Cübbeli Ahmet Hoca gibi çok farklı dünya görüşlerinden isimler düzenli programlar yapma imkanı bulmuşlardır.

Türk televizyon tarihinin fenomen kült yapımlarından biri Gerçek Kesit, 1993 yılından itibaren Flash Tv ekranlarında izleyici ile buluşmuştur. Gerçek Kesit Flash Tv iç yapımlar ürünüdür. Bir birinden bağımsız 453 bölüm olan bu TV serisi, gazetelerin 3. sayfalarında yayınlanmış gerçek hayatta yaşanmış ibret verici dramatik olayların 40-50 dakikalık kısa filimlere dönüştürülmesidir. Bölümlerin içerisinde, konu alınan dramatik olayın gazete küpürleri yer almakta ve temsili tanıklar kullanılmaktadır. Programın anlatıcısı ünlü yeşilçam oyuncularından Perihan Savaş idi. Genellikle baş rollerde emektar tiyatro sanatçısı Cahit Kaşıkçılar oynamaktaydı. Türkiye’de birkaç jenerasyonun hafızalardında yer edinmiş Gerçek Kesit oyuncularına hayranları tarafından çeşitli lakaplar takılmıştır. Sarı Bıyık, Beyaz Çorap, Kaleci Saçlı Adam, Matkap Rıza, Çeşi Gerçek kesit oyuncularına takılmış lakaplardan bazılarıdır. Samimi amatör ruh, 90’lı yılların kısıtlı imkanları, sansürsüz atmosfer ve günümüzdeki ağır tempolu dizilerin aksine hızlı bir akışla yaşanmış hikayerin anlatılması sebebiyle Gerçek Kesit günümüzde halen ilgi görmektedir.

Flash Tv 90’ların sonu ve 2000’li yılların başında video müzik kanalı formatına ağırlık vermiştir. Daha sonraları Türkiye video müzik sektörünün tükenme sürecine girmesi ve televizyon izleyicisinin dönüşen talepleri doğrultusunda, kanalın yayın formatı evrilmeye başlamıştır. Flash Tv o yıllarda yeni yeni baş gösteren yüksek maliyetli dizi furyasına katılmayarak, kendi öz kaynaklarıyla ürettiği yerli yapımları çoğaltıp çeşitlendirme yoluna gitmiştir. Böylelikle Flash Tv kendi stüdyolarında seyircili canlı müzik egelence programları ve show programları yapımlarına odaklanmıştır.

2000’li yılların ortalarından itibaren gündüz kuşağında kadın programları ve reality showlar yayınlayan Flash TV, prime time kuşağının tamamında İstanbul stüdyolarında çekilen seyircili yerli format müzik eğlence programlarını yayınlamıştır.

Kadın programı olarak öne çıkan, Yasemin Bozkurt’un sunduğu ‘Kadının Sesi’ programı olmuştur. Ayrıca Esra Erolun sunucu olarak görev aldığı, Türkiye’nin ilk evlilik programı Dest-i İzdivaç Flash Tv gündüz kuşağı programlarındandı. Böylelikle Türk televizyonlarında ileriki yıllarda çığrından çıkacak olan izdivaç programı furyası başlamıştır. Yalçın Çakır’ın sunumuyla canlı yayında kayıpların arandığı “Gerçeğin Peşinde” programı absürt sokak gerçeklerini sansürsüz haliyle ekranlara taşımış Türkiye’nin en sert reality show programıydı.

Flash Tv yapımı unutulmaz müzik eğlence programlarından bazıları ise araba tamirhanesi dekoruyla ekranlara gelen arabesk müziğinin efsane isimlerinden Müslüm Gürses’in sunumuyla “Baba Show” programı, hapishane dekoruyla olay olan Dilber Ay’ın “Kader Mahkumları” programı, halaylarıyla meşhur Mahmut Tuncer Show ve Latif Doğan sunumunda “Küstüm Show” programlarıdır. Ayrıca Yıldız Tilbe, Mustafa Keser, Fatih Kısaparmak, Hakan Taşıyan ve Yusuf Hayaloğlu gibi ünlü isimler de Flash Tv istanbul stüdyolarında müzik eğlence programları yapmışlardır.
Flash Tv 28 yıllık ulusal yayın hayatının her döneminde haftanın her günü sabah, akşam ve gece haberlerini kendi haber merkeziyle hazırlayıp sunmuştur. Gazete ve köşe yazarlarının okunarak yorumlandığı sabah haberleri programı “Yılmaz Tunca ile Gerçek Gündem” Ankara stüdyolarından yayınlanmıştır.

Yayın yılları içerisinde akşam ve gece haberleri İstanbul ve Bursa merkezleri tarafından hazırlanıp sunulmuştur. Çeşitli dönmelerde gündeme özel yapılan programlarda, Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan, Erdal İnönü, Bülent Ecevit, Recep Tayyip Erdoğan, Ekrem Imamoğlu ve Mansur Yavaş gibi farklı görüşlerden siyasi liderler Flash Tv programlarına konuk olmuşlardır.

4 Ocak 2019’da Flash Tv yaşanan gelişmeler nedeniyle Gerçek Gündem ve Gece Hattı haber programlarını yayından kaldırdığını duyurmuştur. 5 Şubat 2019 tarihinde Bursa merkez binası için yıkım işlemleri başlatılmıştır. 28 Şubat 2019 gecesi kanal 28 yıllık ulusal televizyon yayınlarını durdurmuştur.

FLASH TV’NİN BAŞINA GELENLER

FLASH TV YAYINLARA ARA VERİYOR
SUÇUMUZ TARAFSIZLIK

Flash TV Kapanma Açıklası 01.03.2019

Flash TV yayınlarına ara veriyor. Uzun süredir yaşadığımız ve artık çekilmez hale gelen baskılar nedeniyle, bir süre sesimizi kısıyoruz. İktidar sahiplerinin hukuk tanımaz uygulamaları, idari siyasi ve mali baskılar dayanılma hal aldı.

Tüm çalışanlarımızın ve iş paydaşlarımızın zarar görmesini ve 28 yıllık özel televizyonculuk tarihimize gölge düşürmemek için; yayınlarımıza bir süre ara vermek kararımızı kamuoyuna duyururuz.

BAĞIMSIZ MEDYA EN AZ BAĞIMSIZ YARGI KADAR DEĞERLİDİR.
SAYGILARIMIZLA

Flash TV uydu frekansı nedir?

Flash TV uydu üzerinden yayınlanan bir kanaldır. Ayrıca dijital platformlarda ve Kablo TV’de de yer alıyor. İşte Flash TV uydu frekansı;

Uydu Frekansı: Türksat 3A 12685 V 30000 2/3 (HD)
Kablo yayını: KabloTV 47. kanal (HD)

FLASH TV YAYIN AKIŞI SAAT KAÇTA BUGÜN NE VAR?

By admin

ALİ BAYIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir