Harun ÇAĞLAR 1970’li yılların başında işçi olarak Almanya’ya gitti.

Harun Çağlar’dan öncede köyümüzden Almanya’ya işçi gidenler vardı. Harun amca ileri görüşlü bir kişiliği vardı. Köyümüzden şehirden gayrimenkul satın alan ilk Almanyacı oldu. “Çevrem cesaret verseydi çok daha büyük yatırımlar yapardım” derdi.

Ailesiyle uzun yıllar Almanya’da kaldı, gurbet ellerde çalışarak emekli oldu. Türkiye’ye döndüğünde zaman zaman görüşürdük. Almanyada trafik kazası geçirdiğini parmağından sakatlandığını çalışamadığını ancak Almanlar kendisini mağdur etmeyip parmağının sakatlığından da artı ücret aldığını ifade etmişti.

Harun amca “Gurbet hayatı çok zor hele bu bir yabancı ülkeyse daha da zor memleket hasreti her zaman içimdeydi, emekli oldum artık çocuklarımın torunlarımın yanı yerim”demişti.

Ehlibeyt sevdalısıydı bir muhabbetimizde “bugün içinde bulunduğu dedelik kurumu zayıfladı, yaşlı kuşaktan dedelerin sayısı gün geçtikçe azalıyor. Dede ailesine mensup olmam dolayısıyla çok küçük yaşlardan beri bu yola hizmet etmeyi görev saydım” demişti.

Gayet sağlıklı görünürken aniden nükseden rahatsızlığı nedeniyle yapılan muayenede kanser teşhis edildi. İki ay gibi kısa bir tetkik tedavi sürecinde maalesef Harun amcayı 17.04.2010 günü kaybettik. Cenazesi Eskiköy mezarlığında toprağa verilmiştir. Mekanı cennet olsun. (29.01.1943 – 17.04.2010)

By admin

ALİ BAYIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir