Ali Sevim (Muhtar Ali)

Ali SEVİM Akçaabat Eskiköy’de uzun yıllar muhtarlık yaptı. Köylüler tarafından çok sevilen bir şahsiyetti. Halk onu bir öncü bir bilen olarak benimsemişti öyle ki adı hep “Muhtar Ali” olarak anıldı, anılıyor. Yeni nesil bile onun sıfatıyla anılıyor, muhtar Alinin oğlu muhtar Ali’nin kızı muhtar Ali’nin torunu vb.

Köyde en çok muhabbet ettiğim kişiydi. Köyde eski yıllar yaşantısını anlatırdı. “Askerde sıhhiye idim revirde görev yaptım. Terhis olduktan sonra köyde hasta yaralarına pansuman yapma, iğne vurma, diş alma gibi sağlık hizmetlerini elimden geldiğince yapardım. Bir kaç dönem de muhtarlık yaptım. Baban da hep birinci Aza’m olurdu. O dönemler imkanlar kısıtlı yol sıyırmaya greyder almak için haftalarca beklediğimiz olurdu” diye bir muhabbetimizde söylemişti.

“Muhtarlıktan istifa edip 1970’li yıllarda bir kaç yıl Almanya’da çalıştım, Bizim Mustafa’yı Almanya’ya işçi olarak istek edip aldım. Almanya yaşantısı o dönem bana sıkıcı gelirdi. Resmi Hizmete Mahsus bir minibüs köy adına çıkarıp Almanya’dan temelli dönüş yaptım”diyordu.

Muhtar Ali amcamızın muhabbeti bitmezdi. Bende kendisini çok severdim. Her davetime de icabet etmiştir. Bir keresinde “biraz hastayım ama seni kıramam davetine geleceğim” demişti.

Ehlibeyt bilgisi çoktu cura çalar zakirlik yapardı. Bir gün köy içinde bizim eve yakın bir yerde rastladım kendisine “Ali amca curanı alıp geleyim bizim evde çal deyiş söyle kameraya çekeyim hatıra kalır yeni nesile” dedim. Kabul etti. Üşenmedim curasını aldım geldim.

Çaldı söyledi. Bizim evde kimse yoktu hanım torunlarımıza bakıyordu şehirde. Kendisine kahvaltı bir şeyler hazırladım.

“Ali bu işi yapıyon açlıktan ölsem ben becerip yemek hazırlayamam, adet etmedim”dedi.

Köyde sevdiğim bir insan Abidin Tosun amcamız da muhabbetimizde bulundu. Aşağıdaki videoyu çektim.

Elim bir kaza sonucu, Muhtar Ali SEVİM 30 Ağustos 2009 günü ormanda ağaç keserken üzerine ağaç düşmesi sonucu vefat etti. Devri daim olsun, Allah rahmet eylesin. Videoda yer alan diğer kişi Abidin Tosun ise 07.02.2011 tarihinde beyine pıhtı atması sebebiyle vefat etti. Mekanı Cennet olsun.

Zakir Ali Sevim’in kabri Eskiköy mezarlığında

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir