COVID-19 için 3. Doz aşımızı Biontech Alman aşısı olarak vurulduk. Daha önce yapılan iki aşımızda Sinovac Çin aşısı idi.

Hastaneden randevu alarak 3. Doz aşımızı olmaya gittik, bize “mRNA (BNT162b2) COVID-19 AŞI UYGULAMASI BİLGİLENDİRME ve ONAM FORMU”nu imzalattılar. Eğer formu daha önce okusaydım Çin aşısına randevu alırdım. Çünkü Çin aşısı Sinovac vurulanlara her hangi bir kağıt imzalatılmıyor. Demek oluyor ki Çin aşısı daha zararsız Alman aşısı Biontech çeşitli riskler taşıyor.

Forumda yazanları aşağıda paylaştım, sağlıklı günler dilerim.

mRNA (BNT162b2) COVID-19 AŞI UYGULAMASI BİLGİLENDİRME ve ONAM FORMU

COVID-19 aşıları hem sizi hem de çevrenizdekileri hastalanmadan bir antikor yanıtı oluşturarak korur.

COVID-19 aşısı uygulamasından sonra nadiren yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme, kas/eklem ağrısı, kusma, ishal, aşı uygulanan bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik gibi hafif yan etkiler ile karşılaşılabilir. Çok nadir olarak da alerjik reaksiyon görülebileceği bildirilmiştir.

Gebelik ve emzirme döneminde mRNA aşısının uygulanmasına ilişkin henüz yeterli veri bulunmamaktadır.

Bu aşının uzun süreli etkilerinin ve verimliliğinin şu an bilinmediği yine aşının henüz bilinmeyen olumsuz etkilerinin de olabileceği, ürünün salgın koşulları altında tamamen kişinin kendi istemesi halinde kişiye uygulanacağı bilinmelidir. Bu sebeple üretime ait hataların haricinde oluşabilecek maddi ve manevi zararlar konusunda üretici firma sorumlu olmayacağını beyan etmektedir.

Aşı uygulamasından sonra, alerjik reaksiyonunun takibi açısından; normal şartlarda 15 dakika, alerji öyküsü varsa 30 dakika süresince aşı uygulanan kişinin sağlık tesisinden ayrılmaması önerilmektedir.

Aşı uygulamasından sonra aşıya ilişkili olabileceği düşünülen bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda size en yakın sağlık kuruluşuna (Aile sağlık merkezi veya Hastane) başvurunuz. Hekiminize yakın zamanda aşı olduğunuz bilgisini iletmeyi unutmayınız.

Aşı uygulamasından sonra da maske, mesafe ve temizlik gibi önlemleri uygulamaya devam ediniz.

mRNA aşı uygulamasıyla alakalı olarak yukarıda yazılanları okudum, anladım, tarafıma aşı uygulamasına onam veriyorum.

ADI SOYADI:
TC:
Tarih:
İmza:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir