Dr. Coşkun KÖKEL’in yazdığı yeni eser “Tarihsel-İnançsal bir kişilik olarak Tapduk Emre-Emre Sultan Yaylacı Emre Sultan”

Dr. Coşkun Kökel yazdığı bu yeni eser için şöyle konuştu: Tarihsel inançsal bir kişilik olarak Tapduk Emre Emre Sultan Yaylacı Emre Sultan başlıklı bu eser tamamen daha önceki çalışmalarımız gibi alevilikle ilgili özellikle temel kurallar olarak ocakların yazılı kaynakların ve sözlü kaynakların birleşerek metodolojik yaklaşımla geleceğe bu varlığın aktarılması hedefiyle yazılmış bir eser.

Özellikle Afyonkarahisar bölgesinin aleviliğinin ve o bölgede Bektaşiliğin tarihini anlattık bu çalışmada Tapduk Emre Emre Sultan Dergahı da Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesinin Düver beldesinin sınırları içerisindedir.

Bu çalışma yaklaşık 1500’lü yıllardan itibaren Emre Sultan Tekkesiyle ilgili Osmanlı arşivinde tespit ettiğimiz bütün arşiv kayıtlarının hem orjinalleri hem bugün latin alfabeli türkçeye çevirilerini aynı zamanda da sosyolojik anlamda belgelerin yapılan analiz ve kritiklerinden oluşan bir metin yolumuz için.

Afyonkarahisar bölgesi çok bilinmeyen bu konuyla ilgili zengin bir tarihe sahip ama yeterli derecede araştırmaların olmadığı bir bölgeydi.

Emre Sultanın soyu Kütahya merkez Elmalı köyünde Dedeler sülalesi olarak anılıyor.
Bu eser Türkiye’de 220 tane Üniversitenin tümünün merkez kütüphanesine kargo sistemiyle gönderilecek Ayrıca Amerika, Almanya gibi dünya üniversitelerinden de talep geldi değerli Erdebil Horasan Alevi Ocakları Bilim Kültür Araştırma Ve Eğitim Vakfı Başkanı Ali AKER dedemizin de üst yazısıyla bütün bu üniversitelere eseri göndereceğiz. Kargo giderlerini de biz karşıyacaz”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir